Data publikacji: 2017-11-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Album z fotografiami Polski okresu XX-lecia międzywojennego trafił do sieci
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE
Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kolejny wyjątkowy zbiór fotografii. Album ze zdjęciami Henryka Poddębskiego, jednego z najważniejszych fotografów XX-lecia międzywojennego właśnie trafił do sieci w formie bezpłatnego e-booka.
Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kolejny wyjątkowy zbiór fotografii. Album ze zdjęciami Henryka Poddębskiego, jednego z najważniejszych fotografów XX-lecia międzywojennego właśnie trafił do sieci w formie bezpłatnego e-booka.
Misją Narodowego Archiwum Cyfrowego jest budowanie nowoczesnego społeczeństwa świadomego swojej przeszłości. Fotografia stała się w XX wieku głównym medium przekazu informacji i wspomnień, a z uwagi na ogrom zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa rola tego typu przekazu jest dziś nie do przecenienia. Polska okresu XX-lecia międzywojennego budziła się do życia po 123 latach zaborów, a Henryk Poddębski sfotografował ten proces z czułością, ale też uważnie przyglądając się zachodzącym zmianom. Do sieci trafia właśnie album zawierający blisko 200 unikatowych fotografii autorstwa Poddębskiego i każdy będzie mógł go pobrać bezpłatnie.
„Kolekcja ta jest jedną z najciekawszych spuścizn dostępnych wśród blisko 16 mln fotografii zgromadzonych w naszym archiwum. – mówi Marianna Otmianowska Dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego – Unikatową nie tylko ze względu na wyjątkowe kadry, ale także autorski, oryginalny komentarz – każda fotografia została opisana przez twórcę, a układ ten nie uległ zmianie od przedwojnia. Henryk Poddębski swoje zapiski prowadził w dwóch grubych zeszytach. Skrupulatne opisy wskazują daty wykonania fotografii i miejsca uwiecznione na zdjęciach.”
Poddębski fotografował Polskę niepodległą. Kraj, który budził się do życia po ponad wieku w niewoli. Na fotografiach możemy odnaleźć ulice miast, drewnianą zabudowę wsi i zamieszkujących je ludzi. Fotografował wszędzie, lecz szczególne miejsce w jego sercu zajmowała Warszawa, której był mieszkańcem i tereny Kresów Wschodnich. Zdjęcia Poddębskiego mają wielką wartość reporterską,
a on sam swoją misję dokumentowania rzeczywistości traktował bardzo poważnie: dbał, by jego prace były publikowane w wydawnictwach naukowych, podręcznikach, przewodnikach turystycznych itp. Jednocześnie, a może przede wszystkim, był artystą. Jego wrażliwość na otaczający go świat i bystre oko sprawiły, że po latach jego zdjęcia ogląda się jak pocztówki z przeszłości. Fotografie Poddębskiego pozwalają odbiorcom poczuć niepowtarzalną atmosferę, która panowała w odradzającej się Polsce. Na zdjęciach widzimy pełne ruchu miasta, wypoczywających i bawiących się ludzi, wieś z przepiękną architekturą drewnianą, a także wielkie inwestycje budowlane i przemysłowe. Daje nam to dzisiaj bezcenną możliwość podglądania początków istnienia II RP.
Jak wszystkie publikacje Narodowego Archiwum Cyfrowego, „Niepodległa Poddębskiego” jest dostępna bezpłatnie na stronie www.nac.gov.pl. Każdy może pobrać PDF z albumem lub przeglądać, pobierać i wykorzystywać zdjęcia udostępnione w serwisie audiovis.nac.gov.pl (zespół 131: Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego).
Od 6 do 28 grudnia br. w Fotoplastikonie Warszawskim będzie można zobaczyć wystawę wybranych fotografii Poddębskiego, ożywionych dzięki technice stereoskopowej.
Album powstał w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, a honorowy patronat nad wydawnictwem objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
O Narodowym Archiwum Cyfrowym
Narodowe Archiwum Cyfrowe to centralne archiwum państwowe powstałe w 2008 roku jako odpowiedź na cyfrową rewolucję. Zadania NAC to archiwizacja, digitalizacja i udostępnianie online materiałów cyfrowych: fotografii, nagrań dźwiękowych i filmów. W zasobach NAC znajduje się 16 mln fotografii, 30 tysięcy nagrań i 2 tysiące filmów. Narodowe Archiwum Cyfrowe pełni funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji zasobów kultury. W NAC powstał Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA oraz serwis szukajwarchiwach.pl, w którym można znaleźć miliony skanów materiałów archiwalnych.
LINK DO ALBUMU: https://www.nac.gov.pl/wp-content/uploads/2017/11/NAC-Henryk-Poddebski-eBook.pdf
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE