Książka LIFESTYLE

Czy grozi nam epidemia boreliozy?

Czy grozi nam epidemia boreliozy?
Jak bronić się przed tą podstępną chorobą, jak ją diagnozować, jakie metody leczenia i terapii wybrać... Najnowsze odkrycia naukowe i praktyczne porady, a także rozmowa z aktorką Barbarą Kurdej-Szatan o jej walce z

Data publikacji: 2019-05-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czy grozi nam epidemia boreliozy?
Kategoria: Książka, LIFESTYLE

Jak bronić się przed tą podstępną chorobą, jak ją diagnozować, jakie metody leczenia i terapii wybrać… Najnowsze odkrycia naukowe i praktyczne porady, a także rozmowa z aktorką Barbarą Kurdej-Szatan o jej walce z boreliozą.

Czy grozi nam epidemia boreliozy? Książka, LIFESTYLE - Jak bronić się przed tą podstępną chorobą, jak ją diagnozować, jakie metody leczenia i terapii wybrać... Najnowsze odkrycia naukowe i praktyczne porady, a także rozmowa z aktorką Barbarą Kurdej-Szatan o jej walce z boreliozą.

Jak bronić się przed tą podstępną chorobą, jak ją diagnozować, jakie metody leczenia i terapii wybrać… Najnowsze odkrycia naukowe i praktyczne porady, a także rozmowa z aktorką Barbarą Kurdej-Szatan o jej walce z boreliozą – to wszystko w kompendium ,,Borelioza. Jak się wystrzegać. Jak rozpoznać. Jak leczyć” autorstwa Małgorzaty Radomskiej. Premiera książki Wydawnictwa Harde już 15 maja 2019 r.

Liczba zachorowań na boreliozę, zwaną również chorobą Lyme lub krętkowicą kleszczową, dramatycznie rośnie. Według szacunków zarażonych jest niemal milion mieszkańców Europy. W Polsce zdiagnozowano ponad 20 tys. przypadków, ale liczba ta może być znacznie większa. O skali problemu świadczy fakt, że w listopadzie 2018 r. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego jednogłośnie przyjęła projekt rezolucji, zakładającej współpracę między krajami unijnymi w zakresie wczesnego diagnozowania i zapobiegania występowaniu boreliozy. Na początku tego roku Kongres USA zdecydował o przyznaniu dodatkowych środków finansowych na walkę i badanie tej podstępnej choroby. Najstarszym znanym przypadkiem człowieka zakażonego boreliozą jest pochodzący sprzed 5300 lat tzw. Człowiek Lodu, odkryty we włoskich Alpach, ale dopiero w 1981 r. amerykański naukowiec Willy Burgdorfer izolując z kleszcza krętki bakterii, później nazwanej Borrelia burgdorferi, udowodnił związek między ukłuciem
kleszcza, a występowaniem choroby.

Borelioza jest chorobą trudną do zdiagnozowania, ponieważ potrafi ukrywać się pod postacią objawów, kojarzonych z wieloma innymi schorzeniami, na przykład z grypą. Osoba zakażona przez kleszcza może cierpieć na m.in. bóle głowy, stawów i mięśni, chroniczne przemęczenie, spadek nastroju, drażliwość, problemy z koncentracją. We wczesnym stadium chorobę tę za pomocą odpowiednio przeprowadzonej terapii antybiotykowej można wyleczyć. Nierozpoznana, niesie za sobą poważne, wymagające wieloletniej terapii powikłania, do których należą m.in. problemy ze strony układu nerwowego – porażenie nerwów czaszkowych, porażenie korzeni nerwowych, zapalenie opon mózgowych, zapalenia stawów, mięśnia sercowego.

A to już wiesz?  Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską w Poznaniu,18.05

Kleszcze występują nie tylko w lesie i na łące, lecz także w parku miejskim i na trawniku przed domem, a nawet na strychach. Szczyt ich aktywności przypada na okres od maja do września, ale można się z nimi zetknąć przez prawie dwanaście miesięcy. Prawdopodobieństwo przeniesienia krętków boreliozy wzrasta z każdą godziną bytowania kleszcza na człowieku: po 48 godzinach dochodzi do 50 proc. Kleszcze mogą jednak zarażać również innymi chorobami, takimi, jak: anaplazmoza, ludzka neoehrlichioza, babeszjoza, bartoneloza, gorączka Q, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko boleriozie, a więc jedynym środkiem zaradczym jest: świadomość. ,,Borelioza” Wydawnictwa Harde to kompendium wiedzy o kleszczach, historia chorób odkleszczowych, informacje o środkach zaradczych i metodach ochrony pupila i ogrodu, postępowanie po ukąszeniu, możliwości diagnostyczne i leczenie. Dzięki informacjom zawartym w książce masz szansę uniknąć boreliozy lub – raz na zawsze – wygrać walkę z tą groźną chorobą bakteryjną.

Toczą ją lub toczyli z powodzeniem również ludzie z pierwszych stron gazet, np. Barbara Kurdej-Szatan, Kasia Kowalska, Wojciech Jagielski, Marek Kamiński, a także George W. Bush, Richard Gere, Alec Baldwin czy piosenkarka Avril Lavigne, założycielka fundacji The Avril Lavigne Foundation, której celem jest szerzenie wiedzy i pomoc osobom dotkniętym boreliozą.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Czy grozi nam epidemia boreliozy? Książka, LIFESTYLE - Jak bronić się przed tą podstępną chorobą, jak ją diagnozować, jakie metody leczenia i terapii wybrać... Najnowsze odkrycia naukowe i praktyczne porady, a także rozmowa z aktorką Barbarą Kurdej-Szatan o jej walce z boreliozą.
Hashtagi: #Książka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy