Refleksje

Innowacyjna ortopedia, czyli co możemy zrobić dla naszych stawów?

Innowacyjna ortopedia, czyli co możemy zrobić dla naszych stawów?
Warszawa, 26 lutego 2018 r. Informacja prasowa Przenikliwy ból, trudności z poruszaniem oraz ograniczona ruchomość – to tylko niektóre z oznak zużywających się i przeciążonych

Warszawa, 26 lutego 2018 r.
Informacja prasowa

Przenikliwy ból, trudności z poruszaniem oraz ograniczona ruchomość – to tylko niektóre z oznak zużywających się i przeciążonych stawów. Problemy mogą pojawić się w każdym wieku i znacząco utrudnić nasze życie. W jaki sposób możemy zregenerować nadwyrężone lub zniszczone stawy w XXI wieku? Które metody przynoszą najlepsze i najszybsze rezultaty? Na te pytania odpowiadają lek. Damian Zaborowski oraz dr n. med. Krzysztof Jagodziński z Centrum Medycznego Damiana.
Stawy u człowieka pracują i są obciążane przez całe życie, dlatego problemy z ich prawidłowym funkcjonowaniem dotyczą nie tylko sportowców, ale także osób mało aktywnych. Do powstawania przeciążeń przyczyniają się takie czynniki jak nadwaga, nieprawidłowo dobrane obuwie czy siedzący tryb życia. Systematyczne i długotrwałe zaburzenia mogą prowadzić do urazów i problemów ze stawami, dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio zabezpieczyć narażone na przeciążenia stawy oraz zregenerować uszkodzenia. Z pomocą przychodzi nam współczesna ortopedia (np. terapia „odmładzania stawów”), która pozwala opóźnić procesy biologicznego starzenia stawów, zadziałać przeciwbólowo, a nawet uniknąć operacji.
Wskazówka i ostrzeżenie
„Zużywające się” stawy wpływają na ogólny komfort funkcjonowania naszego organizmu, a ignorowanie niepokojących objawów może doprowadzić do nieodwracalnych zmian.
Jeżeli zauważymy u siebie problemy z poruszaniem, ból, który zmusza nas do rezygnacji ze sportowych pasji, obrzęk, zmniejszony zakres ruchów lub zwiększone trudności w pokonywaniu schodów, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortopedą – ostrzega lek. med. Damian Zaborowski, ortopeda-traumatolog z Centrum Medycznego Damiana. Im szybsza reakcja, tym większa szansa na wyeliminowanie problemu zanim dojdzie do trwałych uszkodzeń lub zużycia chrząstki stawowej. Pamiętajmy, że choroby zwyrodnieniowej nie możemy całkowicie wyleczyć. Możemy natomiast zatrzymać ją w początkowych etapach rozwoju schorzenia – dodaje.
Sprawdź kondycję stawów
W codziennym życiu mogą przytrafić nam się różne urazy układu ruchu (zwichnięcia, skręcenia czy naderwania), które wymagają obowiązkowej konsultacji z lekarzem specjalistą. Na podstawie wywiadu klinicznego z pacjentem oraz analizie wyników USG, RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, ortopeda zarekomenduje odpowiednią metodę leczenia. Skuteczną odpowiedzią na uszkodzenia układu ruchu – które coraz częściej dotyczą nie tylko zawodowych sportowców, ale również „statystycznego Polaka” – jest terapia „odmładzania stawów”. Pozwala ona odbudować „zużyte” stawy oraz zminimalizować negatywne skutki kontuzji, które mogą przydarzyć się również podczas najprostszych, codziennych czynności. W zakresie tej metody znajduje się m.in. terapia regeneracyjna technologią Cytori, wykorzystująca komórki regeneracyjne i macierzyste naszego organizmu, które w odpowiednich warunkach potrafią dopasować się do innych typów komórek i dzielić się niemal w sposób nieograniczony (wspólną ich cechą jest zdolność do samoodnawiania). Komórki macierzyste i regeneracyjne pozyskuje się z tkanki tłuszczowej pacjenta, a następnie wprowadza w okolice chorego miejsca układu narządu ruchu, które z upływem czasu regeneruje uszkodzoną chrząstkę stawową lub przyspiesza gojenie uszkodzonych więzadeł, ścięgien, mięśni. Metoda wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalane, jednak wciąż dostępna jest w niewielu placówkach zdrowotnych w Polsce, ponieważ wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, który do niedawna dostępny był wyłącznie w specjalnych ośrodkach badawczych.
W skład „odmładzania stawów” wchodzi również Viskosuplementacja, polegająca na zastosowaniu kwasu hialuronowego, który wprowadzany jest do stawów za pomocą zastrzyku (lekarz przeprowadzający leczenie, kontroluje jego przebieg wykorzystując badanie USG). Kwas hialuronowy, który jest głównym składnikiem macierzy chrząstki stawowej, pozwala odżywić i wzmocnić struktury stawów, zwiększa odporność na urazy i poprawia płynność ruchu.
W ramach „odmładzania stawów” dostępna jest również terapia osoczem bogatopłytkowym, który jest pozyskiwany za pomocą systemu Angel. Dzięki komputerowemu separatowi tzw. czynnikom wzrostu, czyli specjalnym białkom znajdujących się w płytkach krwi, metoda ma właściwości regenerujące, prewencyjne i pozwala przyspieszyć leczenie kontuzji. Natomiast, w przypadku terapii Orthokine lekarz specjalista wykorzystuje surowicę pozyskiwaną z krwi pacjenta, którą zostaje zaaplikowana w miejsce uszkodzonej struktury stawów (wykorzystywana jest również w leczeniu stanów zapalnych stawów). Terapia Orthokine działa bezpośrednio w miejscu zapalenia, redukuje stopień odczuwania bólu, zapobiega rozwojowi dolegliwości bólowych, zmniejsza sztywność stawów oraz zatrzymuje proces degeneracji chrząstki stawowej, przyczyniając się do poprawy jakości naszego życia.
Rezonans magnetyczny też może pomóc naszym stawom
Nowatorską metodą, która również pozwala odzyskać utraconą „młodzieńczą” sprawność jest leczenie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego w systemie MBST. Największą zaletą tego sposobu leczenia jest bezinwazyjność i pełne bezpieczeństwo dla pacjenta, ponieważ nie powoduje skutków ubocznych i nie wiąże się z ryzykiem powikłań (w przeciwieństwie do tych pooperacyjnych). Pacjent zostaje poddany oddziaływaniu fal magnetycznych, które pozwalają wyeliminować niemal wszystkie problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem układu ruchu, takie jak: postępująca choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych, kolanowych oraz kręgosłupa (związana z uciskiem struktur nerwowych), problemy z obręczą barkową czy naderwania elementów więzadłowych stawów. Istotną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że leczenie z zastosowaniem rezonansu magnetycznego może zostać przeprowadzone zarówno wśród osób młodych, jak i seniorów.
Rezonans magnetyczny w systemie MBST wytwarza pole elektromagnetyczne, które precyzyjnie działa w miejscu bólu i stanu zapalnego. Energia wprowadzana do stawów stymuluje procesy metaboliczne i biofizyczne, pobudzając komórki do regeneracji. Dlatego, w prosty sposób może doprowadzić do redukcji bólu oraz odbudowy tkanki chrzęstnej i kostnej. Zaleca się, aby terapia trwała od 5 do 9 godzin – w zależności od etapu rozwoju schorzenia – komentuje dr n. med. Krzysztof Jagodziński, ortopeda w Centrum Medycznym Damiana. Relatywnie krótki czas leczenia sprawia, że pacjent szybko wraca do sprawności i zapomina o niedawnej chorobie. Niewątpliwą siłą tej terapii jest jej uniwersalność. Przeznaczona dla osób w każdym wieku, może zostać wykorzystana zarówno przy schorzeniach dotyczących kręgosłupa, urazach sportowych, zaburzeniach krążenia w obszarze kości, chorobach ścięgien Achillesa, a nawet jako ratunek przed postępującą osteoporozą. Coraz częściej wykorzystywana jest również w procesie odbudowy i regeneracji stawów. To doskonała propozycja dla wielu pacjentów, którzy obawiają się bólu lub powikłań pooperacyjnych. Podczas leczenia pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, a w niedługiej perspektywie zauważa wyraźną poprawę stanu zdrowia – dodaje.
Terapia leczenia rezonansem magnetycznym w systemie MBST jest nie tylko bezinwazyjna, ale także całkowicie bezbolesna. Czas terapii jest relatywnie krótki – 5, 7 lub 9 godzin (sesje wykonuje się dzień po dniu, a każda z nich trwa godzinę) – w zależności od stadium lub rodzaju schorzenia. Istotnym wyróżnikiem leczenia rezonansem magnetycznym w systemie MBST jest działanie w przypadku chorób układu ruchu dla których nie ma skutecznej formy leczenia (np. artrozy stawów międzypaliczkowych, spondyloartrozy, poliartrozy, zaburzenia metabolizmu lub ukrwienia w okolicy kości, osteoporoza itd.). Poddanie się terapii może być dla pacjentów szansą na poprawę jakości życia i przedłużenie sprawności, a w niektórych przypadkach także sposobem na uniknięcie operacji.
Więcej informacji dotyczących innowacyjnych metod regeneracji stawów można znaleźć na stronie: odmladzaniestawow.pl.
Centrum Medyczne Damiana
Centrum Medyczne Damiana (CMD) istnieje od 1994 r. Oferuje szeroki zakres opieki medycznej, którą zapewnia pacjentom w siedmiu przychodniach i w szpitalu. Pracują w nich lekarze wszystkich specjalności, z wieloletnią praktyką kliniczną zdobytą w wiodących placówkach polskich i zagranicznych.
Zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów gwarantowane są w oparciu o długoletnie doświadczenie lekarzy pracujących w Centrum Medycznym Damiana i najwyższe standardy w procesie leczenia. Wysoka jakość znalazła odzwierciedlenie w zdobytych przez CMD certyfikatach i nagrodach, takich jak: „Akredytacja Centrum Monitorowania Jakości”, „Szpital bez bólu”, „Bezpieczny Pacjent”, „Godło Quality International 2017” oraz „Miejsce przyjazne przyszłej Mamie”.
W ciągu 20 lat swojego istnienia Centrum Medyczne Damiana ugruntowało swoją silną pozycję na rynku prywatnych usług medycznych. O unikatowości jego usług świadczą: indywidualne, przyjazne podejście do pacjentów, kompleksowa opieka medyczna, wysokie kwalifikacje personelu, a także zwracanie szczególnej uwagi na profilaktykę zdrowia.
Centrum Medyczne Damiana należy do Grupy Medicover.

A to już wiesz?  Mleko i owoce – połączenie doskonałe

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy