INFORMACJA PRASOWA
Bolesławiec, 4 kwietnia 2017 r.
Szybki powrót do gry – czyli jak radzić sobie z urazami i kontuzjami?
Kontuzje są najczęstszą przyczyną zawieszenia aktywności sportowej, niekiedy nawet powodem przerwania kariery zawodowej. Co więcej, kontuzje nie dotyczą wyłącznie zawodowych sportowców. Urazy mogą powstawać na skutek codziennych treningów i przeciążeń mięśni, które mogą wpływać na wystąpienie uszkodzeń w obrębie układu ruchu. Nierzadko dochodzi do nich nagle – wystarczy źle stanąć, potknąć się czy niefortunnie skoczyć. Każdy taki wypadek skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi, koniecznością rehabilitacji lub wsparcia farmakologicznego oraz przerwą w aktywnym trybie życia. Wskazówek, jak w nieinwazyjny i bezpieczny, a przy tym skuteczny sposób, pomóc sobie znacznie skrócić czas regeneracji, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia nawrotów kontuzji – udziela lek. Anna Żelechowska, neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej.
Jak powstają urazy?
Do złamań, zwichnięć czy przeciążeń mięśni może dojść w niemal każdej sytuacji. Aktywność ruchowa związana jest z ryzykiem makro i mikrouszkodzeń tkanek narządu ruchu. Uraz charakteryzuje się przeniesieniem dużej dawki energii kinetycznej do żywych tkanek, powodującym uszkodzenie ich struktur, a następnie zaburzenie czynności. Czynników powodujących kontuzję jest bardzo wiele – począwszy od przypadku, wadliwego sprzętu, złej kondycji podłoża, na którym trenujemy czy błędów samych sportowców, które doprowadzają do problemów zdrowotnych.
Kontuzje – jak ich unikać?
Kontuzje i urazy sportowe są powszechne i nie da się ich zupełnie wyeliminować. Istnieją jednak dobre praktyki, które mogą pomóc utrzymać ciało w dobrej kondycji i pełnej sprawności, a przy tym pozwolą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemu.
1. Rozgrzewka – to kluczowy element każdego treningu, który zapewnia nam dotlenienie organizmu, stabilizuje struktury mięśniowe, wzmacnia stawy i więzadła. Dobrze, aby była dynamiczna i skupiała się na wszystkich grupach mięśniowych, a nie tylko na ćwiczonych danego dnia okolicach.
2. Prawidłowa technika – zanim rozpoczniemy swoją przygodę ze sportem, konieczne jest poznanie prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Nieważne czy chodzi o bieganie czy grę w tenisa. Świadomość, jak poprawnie trenować pomoże uchronić stawy i kości przed przeciążeniami czy zwichnięciami. Bardzo duża liczba kontuzji nie jest wcale związana z wypadkami podczas uprawiania sportu, ale właśnie ze złą techniką i brakiem wiedzy. Warto także dostosować poziom trudności do swoich umiejętności. To znaczy, jeśli jesteśmy początkujący, nie porywajmy się od razu na najtrudniejsze pozycje, rekordy czasowe czy ciężary. Najlepiej zasięgnąć porady trenera, który zaproponuje właściwy dobór ćwiczeń.
3. Rozciąganie – ten element zapobiega przykurczom mięśni i pomaga utrzymywać ścięgna w dobrej kondycji. Zaleca się rozciągać po ćwiczeniach (przed może prowadzić do destabilizacji stawów i więzadeł). Dzięki temu zabiegowi, wyciszamy cały organizm po wyczerpującym treningu. Mięśnie mają okazję do regeneracji i powrotu „na swoje miejsce” zaś torebki stawowe produkują więcej mazi, co uelastycznia więzadła.
„Oczywiście jeśli do kontuzji już dojdzie należy jak najszybciej wdrożyć działania, które pozwolą uśmierzyć ból i pomóc w powrocie do pełnej sprawności. W tym celu stosuje się najczęściej leczenie farmakologiczne (np. zastrzyki domięśniowe i dostawowe, leki doustne). Niestety mają one swoje wady. Najczęstszymi są podrażnienia układu pokarmowego i wątroby. Stosuje się też zabiegi rehabilitacyjne w postaci fizjoterapii (elektroterapię, laser czy ultradźwięki) oraz masaże. Niedawno w Polsce pojawiła się jeszcze jedna metoda – terapia leczenia rezonansem magnetycznym, która pozwala bezinwazyjnie i bez interwencji chirurgicznej leczyć urazy sportowe, zwyrodnienia stawów a także zmniejszać dolegliwości bólowe” – radzi lekarz Anna Żelechowska, neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej.
Jak to działa?
Metoda leczenia rezonansem magnetycznym MBST ® wpływa na zaburzone funkcje komórek lub grup komórek i pobudza je do regeneracji. Urządzenie działa za pomocą pola elektromagnetycznego, które wytwarzając energię oddaje ją do otaczających tkanek wyzwalając przy tym procesy metaboliczne i biofizyczne. Metoda ta jest bezinwazyjna i bezpieczna. Daje także trwały efekt leczenia – co najmniej 4 lata. Na terapię składa się 5, 7 lub 9 sesji, z których każda trwa godzinę. Pacjent znajduje się w czasie zabiegu w odpowiedniej, wygodnej pozycji – siedzącej lub leżącej. Przed poddaniem się terapii konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni ile zabiegów powinien przejść pacjent by poczuć wymierne rezultaty.
Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® zalecana jest m.in. w przypadku:
• kontuzji i chorób zwyrodnieniowych więzadeł i ścięgien (np. ścięgna Achillesa
• obrzęków, bólu i ograniczenia funkcji tkanek objętych urazem
• przyspieszenia procesów gojenia po złamaniach kości
• przyspieszenia regeneracji uszkodzonych struktur układu ruchu (kości, stawów, więzadeł i ścięgien)
• regeneracji mikrozłamań wynikających z przeciążeń w trakcie uprawiania sportu
Więcej informacji na temat terapii oraz listę klinik, w których można poddać się terapii, można znaleźć na stronie: www.mbst.-terapia.pl.
Terapia rezonansem magnetycznym (MBST®)
Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.
Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.
Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 250 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.
MBST® to wyrób MedTec Medizintechnik GmbH. Dystrybutorem generalnym systemu na Polskę jest firma MedTec Pol Sp. z o.o. Certyfikat i atesty MedTec są uznawane na całym świecie – oznaczają bezpieczeństwo i zaufanie do terapii MBST®. Gwarancją tego jest regularny proces weryfikacji prowadzony przez zatwierdzone przez państwo ośrodki badawcze, takie jak np. TÜV-SÜD. Technika rezonansu magnetycznego MBST® objęta została około 150 patentami na całym świecie i jest obecnie stosowana z powodzeniem w ponad 37 krajach.
Więcej informacji o terapii rezonansem magnetycznym (MBST®) można znaleźć na stronie: http://mbst-terapia.pl lub pod numerem telefonu: +48 22 201 22 00 (linia informacyjna czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00).