Rodzina Wiadomości branżowe

Mam dziecko i pracuję

Dla matki nie ma odpowiedniego momentu, by powrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Nieważne, czy zaraz po urlopie macierzyńskim, czy o wiele później – dylemat zawsze jest taki sam.Przez pierwsze miesiące Polki poświęcają się dziecku i bardzo dobrze się z tym czują. „To później przychodzą rutyna, zmęczenie, frustracja i myśl, że marnuje się swój czas”– twierdzi dr Piotr Michoń, ekspert ds. work­life balance w projekcie „Mam dziecko – pracuję”. Wtedy kobiety zaczynają się „wewnętrznie szarpać”, bo chcą czuć się spełnione nie tylko jako matki, ale też zawodowo.Warto zdać sobie sprawę, że na urlopie macierzyńskim czy później – wychowawczym traci się część kompetencji, umiejętności, kontakty. „Trzeba myśleć nie tylko o dziecku, ale i o bezpieczeństwie posiadania pracy”– zaznacza Iwona Janicka, koordynatorka projektu „Mam dziecko – pracuję”. Pracodawcy starają się wychodzić matkom naprzeciw i oferują elastyczny czas pracy czy jej zdalną formę.Nieocenioną pomoc w powrocie kobiet do pracy zapewniają ich partnerzy. Ojcowie coraz częściej biorą

Dla matki nie ma odpowiedniego momentu, by powrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Nieważne, czy zaraz po urlopie macierzyńskim, czy o wiele później ? dylemat zawsze jest taki sam.

Przez pierwsze miesiące Polki poświęcają się dziecku i bardzo dobrze się z tym czują. ?To później przychodzą rutyna, zmęczenie, frustracja i myśl, że marnuje się swój czas?? twierdzi dr Piotr Michoń, ekspert ds. work­life balance w projekcie ?Mam dziecko ? pracuję?. Wtedy kobiety zaczynają się ?wewnętrznie szarpać?, bo chcą czuć się spełnione nie tylko jako matki, ale też zawodowo.

Warto zdać sobie sprawę, że na urlopie macierzyńskim czy później ? wychowawczym traci się część kompetencji, umiejętności, kontakty. ?Trzeba myśleć nie tylko o dziecku, ale i o bezpieczeństwie posiadania pracy?? zaznacza Iwona Janicka, koordynatorka projektu ?Mam dziecko ? pracuję?. Pracodawcy starają się wychodzić matkom naprzeciw i oferują elastyczny czas pracy czy jej zdalną formę.

Nieocenioną pomoc w powrocie kobiet do pracy zapewniają ich partnerzy. Ojcowie coraz częściej biorą urlopy wychowawcze i przejmują obowiązki matek. To dobry trend, ale jeszcze sporo lat minie, zanim kobiety uznają mężczyznę za wartościowego opiekuna ? mówi serwisowi infoWire.pl Piotr Michoń.

Agnieszka Graff twierdzi natomiast, że: ?[…] kobietom łatwiej byłoby wrócić do pracy, gdyby państwo obsługiwało potrzeby matek ? zapewniało żłobki, przedszkola, pomoc medyczną i finansową, tak jak to jest we Francji czy w Szwecji?. Zyskanie stabilności wychowawczej w pierwszych latach po urodzeniu dziecka mogłoby wpłynąć również na wzrost liczby narodzin ? twierdzi pisarka.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Ataki na gender wynikają z niewiedzy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy