Data publikacji: 2017-03-01
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Miasto, jakiego nie znamy. Nowa wystawa w Agorze Bytom
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE
Przywołują wspomnienia, pokazują miasto z nieznanej perspektywy i motywują do poznania jego fascynującej historii. Zdjęcia Bytomia Grupy Fotograficznej Karbon będzie można oglądać na wystawie „Industrialny Bytom” od 2 marca w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom. Wstęp wolny.
Bytom na przełomie XIX i XX wieku był jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast Górnego Śląska, a nawet całego kraju. W 1970 roku bytomski przemysł zapewniał pracę ponad 60 tys. pracownikom. Znajdowało się tu wówczas sześć kopalń węgla kamiennego, dwie huty żelaza i dwie elektrownie, a także zakłady rud cynku i ołowiu, fabryki maszyn hutniczych i wiele innych. Ślady tamtego czasu będzie można odnaleźć od 2 marca w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom w ramach wystawy „Industrialny Bytom”, autorstwa Grupy Fotograficznej Karbon.
– Choć wielu uważa przemysłowe korzenie za wadę miasta, która przyczyniła się do wielu zniszczeń i degradacji, to nie możemy zapominać, że to właśnie przemysł stał się lata temu kołem napędowym, bezpośrednio wpływając na znaczenie, rozwój, wygląd i charakter Bytomia – mówi Kaja Cyfka, jedna z autorek zdjęć, członkini Grupy Fotograficznej Karbon. – Za pomocą naszej wystawy w Agorze Bytom chcemy oczarować mieszkańców ich miastem, pokazać, że jest niepowtarzalne. Zależy nam, aby oglądając nasze zdjęcia, odnaleźli coś pięknego i sami zechcieli zagłębić się w te mniej uczęszczane szlaki – dodaje.
Ślady dawnego przemysłu będzie można dostrzec na klimatycznych zdjęciach, które pokazują kultowe już miejsca, jak szyb Krystyna czy EC Szombierki, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta i dla wielu są wręcz jego wizytówką. Nie zabraknie mniej oczywistych form, takich jak na przykład kolonie robotnicze (osiedla zamieszkałe niegdyś przez pracowników i ich rodziny) lub kolej wąskotorową (której istnienie Bytom zawdzięcza właśnie przemysłowi wydobywczemu i hutniczemu).
Grupa Fotograficzna Karbon powstała trzy lata temu. Jej członkowie to przede wszystkim miłośnicy dziedzictwa Górnego Śląska oraz sąsiadujących obszarów przemysłowych. Wspólna pasja oraz chęć uświadamiania ludziom problemu „zanikającego Śląska”, zaowocowała powstaniem wspólnego projektu, którego celem jest dokumentacja fotograficzna zmieniającego się krajobrazu regionu. Odwiedzający wystawę zobaczą zdjęcia Macieja Mutwila, Tomasza Ryboka, Kaji i Damiana Cyfki.
Galeria na Poziomie w Agorze Bytom regularnie organizuje bezpłatne wystawy. W styczniu można było ogląda tu zdjęcia Łukasza Kowalskiego – jednego z najbardziej cenionych fotografów branży jeździeckiej w Polsce. Z kolei w lutym w centrum uwagi znajdowało się 20 niezwykłych grafik komputerowych autorstwa uczniów z bytomskiego „Elektronika”.
Agora Bytom to multigaleria w centrum Bytomia. Na prawie 57 tys. mkw. mieści się ponad 100 sklepów oraz punktów usługowych, klub fitness, centrum rozrywki, kino, i sala widowiskowa. Tylko w ostatnim czasie swoje salony otworzyły tutaj marki: Yes, Pako Lorente, Top Shop, Out.Let, Jankes, Pierogarnia, Mr Rolls, a także dwa stoiska – Golden Rose, eSmokingWorld i Ormilla. Właścicielem obiektu jest norweska spółka Borgestad ASA, a zarządzaniem galerią zajmuje się spółka Idea Property & Asset Management.
„Industrialny Bytom”
2 marca – 31 marca 2017 r.
Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom +3
Wstęp wolny – zapraszamy!
Więcej na: www.agorabytom.pl
facebook.com/AgoraBytom
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE