Edukacja Wiadomości branżowe

Niemal 2,2 tys. dzieci i 700 dorosłych odwiedziło mobilne centrum nauki ?Planeta Energii? w Kaliszu!

W jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne? Co to są odnawialne źródła energii? Ile prądu zużywa telewizor, a ile czajnik elektryczny? Gdzie schronić się podczas burzy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali mieszkańcy Kalisza, którzy 19 i 20 maja gościli w mobilnym centrum nauki „Planeta Energii”. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla dzieci z kółka przyrodniczego „Świetliki” i pań Magdaleny Galuby oraz Dżesici Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, filia w Sierzchowie za zwycięstwo w IV edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA. W ciągu dwóch dni miasteczko odwiedziło niemal 2,2 tys. dzieci i 700 dorosłych.Grupa ENERGA w ramach programu „Planeta Energii” już od czterech lat edukuje najmłodszych na temat bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu. Projekt realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego laureaci nagradzani są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”.Dzieci z kółka przyrodniczego „Świetliki” i panie Magdalena Galuba oraz

W jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne? Co to są odnawialne źródła energii? Ile prądu zużywa telewizor, a ile czajnik elektryczny? Gdzie schronić się podczas burzy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali mieszkańcy Kalisza, którzy 19 i 20 maja gościli w mobilnym centrum nauki ?Planeta Energii?. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla dzieci z kółka przyrodniczego ?Świetliki? i pań Magdaleny Galuby oraz Dżesici Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, filia w Sierzchowie za zwycięstwo w IV edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA. W ciągu dwóch dni miasteczko odwiedziło niemal 2,2 tys. dzieci i 700 dorosłych.

Grupa ENERGA w ramach programu ?Planeta Energii? już od czterech lat edukuje najmłodszych na temat bezpiecznego i racjonalnego korzystania z prądu. Projekt realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego laureaci nagradzani są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki ?Planeta Energii?.

Dzieci z kółka przyrodniczego ?Świetliki? i panie Magdalena Galuba oraz Dżesica Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, filia w Sierzchowie laureatami IV edycji konkursu ?Planeta Energii?.

– Udział w konkursie to dla nas wielkie wyróżnienie i niezapomniana przygoda. Już podczas realizacji konkursowych zadań dzieci mogły poznać zasady bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Dużym ułatwieniem były zeszyty metodyczne ze scenariuszami lekcji, które otrzymaliśmy od organizatora konkursu ? mówi Magdalena Galuba, opiekun kółka.?Miasteczko ?Planeta Energii? to nie tylko ogromne wyróżnienie, ale również kontynuacja naszych lekcji i oczywiście niezapomniana przygoda. Dlatego niezmiernie cieszymy się z tego wyróżnienia.

Co wydarzyło się na ?Planecie Energii? w Kaliszu?

W mobilnym centrum nauki ENERGI jako pierwsi pojawili się zwycięzcy. Już o godz. 9:00 dzieci w towarzystwie profesora Volta i Energoludka otworzyły miasteczko dla mieszkańców Kalisza. Była także niespodzianka dla kosmicznej ekipy ? najmłodsi zaśpiewali piosenkę, podczas której zaprezentowali własnoręcznie wykonane transparenty ze specjalnym podziękowaniem dla ?Planety Energii?.

A to już wiesz?  Stosunek Polaków do integracji europejskiej w marcu

Swoją edukacyjną podróż po świecie energii elektrycznej uczniowie rozpoczęli od Energobusu ? laboratorium na kółkach ? w którym poznali historię energii elektrycznej od atomu po elektrownię. W trakcie zabawy dzieci dowiedziały się m.in. czym są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne.

W kolejnej strefie edukacyjnej najmłodsi poznali odnawialne źródła energii. Tutaj można było dowiedzieć się jak wytwarzać prąd wykorzystując siły natury: wodę, słońce i wiatr oraz zobaczyć makietę z turbiną wiatrową czy kolejkę zasilaną energią słoneczną.

W miasteczku dzieci miały także okazję obejrzeć film 3D o Energoludkach ? sympatycznych mieszkańcach ?Planety Energii?, w trakcie którego dowiedziały się dlaczego i w jaki sposób należy dbać o naszą planetę.

Ostatni przystanek to strefa eksperymentów, w której najmłodsi uczestniczyli w pokazach i doświadczeniach prowadzonych przez ekspertów z ?Planety Energii?. Tutaj największym zainteresowaniem cieszył się  model domku, w którym można było sprawdzić ile prądu zużywają wybraneurządzenia gospodarstwa domowego.

Cieszymy się, że nasze mobilne centrum nauki w Kaliszu odwiedziło tak wiele dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji zarówno najmłodsi, jak i dorośli będą bezpiecznie i świadomie korzystać z energii elektrycznej ? mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Ile prądu zgromadzili mieszkańcy Kalisza w ?Sztafecie 10 miast”?

W godzinach popołudniowych miasteczko ?Planeta Energii? gościło mieszkańców Kalisza. Z energetycznych atrakcji chętnie korzystały całe rodziny. Mieszkańcy włączyli się także do konkursu ?Sztafeta 10 miast?, podczas którego wytwarzali prąd za pomocą siły własnych mięśni na rowerkach stacjonarnych. Cel zabawy jest szczytny, bowiem miasto które wygeneruje najwięcej energii zdobędzie dodatkową nagrodę dla swoich zwycięzców ? multimedialną tablicę z akcesoriami. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka ?Planeta Energii? objął Prezydent Miasta Kalisza pan Janusz Pęcherz.

Honorowy patronat nad programem ?Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła ?Gazeta Wyborcza?.

A to już wiesz?  Nie wszystkie bociany odleciały na zimę

***

?Planeta Energii? to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W trzech poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 109 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko ?Planeta Energii?, które do tej pory odwiedziło 35 miast.

***

Grupa ENERGA jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc. Charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. Energia zielona powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.

Źródło Planeta Energii. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy