Data publikacji: 2019-02-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pawilon z tulipanowca, The Sclera, uświetni wystawę Davida Adjaye w Londynie
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE
Od 2 lutego 2019 r. w Muzeum Designu w Londynie można oglądać wystawę uznanego architekta, Sir Davida Adjaye, pt. „David Adjaye: Making Memory”, poświęconą roli miejsc pamięci we współczesnej architekturze.
Od 2 lutego 2019 r. w Muzeum Designu w Londynie można oglądać wystawę uznanego architekta, Sir Davida Adjaye, pt. „David Adjaye: Making Memory”, poświęconą roli miejsc pamięci we współczesnej architekturze. Ekspozycja obejmuje siedem wyjątkowych projektów, wśród których znalazł się pawilon „Sclera” wykonany z amerykańskiego tulipanowca. Wystawa potrwa do 5 maja 2019 roku.
Sir David Adjaye to słynny brytyjski architekt o ghańskich korzeniach. Na wystawie „David Adjaye: Making Memory” przyjrzy się roli pomników i miejsc pamięci w XXI wieku oraz pokaże, w jaki sposób architektura może stać się narzędziem do opowiadania historii. Zdaniem architekta pomniki to nie tylko statyczne obiekty, takie jak posągi, tablice pamiątkowe czy rzeźby, ale również dynamiczne, złożone przestrzenie, które mogą pełnić wiele funkcji.
Wystawę tworzy siedem projektów zrealizowanych i osobiście wybranych przez Sir Davida Adjaye. Jednym z nich jest fragment eliptycznego pawilonu „Sclera” wykonanego z amerykańskiego tulipanowca, który powstał na Festiwal Designu w Londynie w 2008 r. w wyniku współpracy architekta ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC).
Miejska oaza
Oryginalny pawilon, którego forma została zainspirowana strukturą ludzkiego oka (sclera to po łacinie „twardówka”), mierzył 12 na 8 metrów. Został zaprojektowany jako przestrzeń publiczna w sercu miasta, która ma jednocześnie uspokajać i podnosić na duchu. Zgodnie z koncepcją Sir Davida Adjaye, pawilon miał pełnić rolę miejskiego pomnika, który uświadamia odwiedzającym, że by lepiej zrozumieć świat, warto nieco zwolnić tempo.
Projektując pawilon Sir David Adjaye inspirował się rolą miejsc świętych, które dają odwiedzającym wytchnienie. Chciał jednak stworzyć przestrzeń, która nie ma konotacji religijnych, a dodatkowo pozwoli mieszkańcom miasta odpocząć od zgiełku codzienności. Zdaniem architekta bardzo pomaga w tym drewno, które uspokaja i daje wrażenie obcowania z naturą.
Subtelna gra świateł
Fragment pawilonu zaprezentowany w Muzeum Designu w Londynie mierzy 4,5 metra na 3,4 metra. Wykonali go rzemieślnicy z firmy Benchmark na podstawie oryginalnych rysunków architekta. Odwiedzający wystawę mogą wejść do wnętrza pawilonu i przyjrzeć się z bliska wyglądowi i niepowtarzalnej teksturze tulipanowca.
Drewno tulipanowca amerykańskiego pozwala wydobyć z konstrukcji wiele niuansów. Z daleka pawilon sprawia wrażenie litej, nieprzezroczystej formy, jednak gdy do niego wchodzimy, niejako rozstępuje się przed nami. Wtedy na pierwszy plan wchodzi uczucie lekkości i subtelna gra świateł – powiedział Sir David Adjaye.
W projekcie architektowi udało się pokazać jedną z najważniejszych cech tulipanowca – niezwykle długie elementy. Stworzył z nich drewnianą podłogę, której deski ciągną się przez całą długość pawilonu. Pozwala to dostrzec zróżnicowanie kolorystyczne tego gatunku drewna i zachęca do przejścia całej konstrukcji.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE