Wystawy

?Perspectives ? Art, Inflammation and Me? można teraz oglądać w Warszawie

?Perspectives ? Art, Inflammation and Me? można teraz oglądać w Warszawie
Informacja prasowa Warszawa, 02.06.2015 r. ?Perspectives ? Art, Inflammation and Me? można teraz oglądać w Warszawie ?Perspectives ? Art, Inflammation and Me? to ogólnoświatowa inicjatywa

Informacja prasowa Warszawa, 02.06.2015 r.

?Perspectives ? Art, Inflammation and Me? można teraz oglądać w Warszawie

?Perspectives ? Art, Inflammation and Me? to ogólnoświatowa inicjatywa firmy AbbVie, która połączyła artystów i osoby cierpiące na autoimmunologiczne choroby zapalne. Prace polskich twórców biorących udział w tym artystycznym projekcie można oglądać na Skwerze im. Ks. Jana Twardowskiego, przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w dniach od 16 maja do
8 czerwca 2015 r. Do zwiedzania wystawy zaprasza Polskie Towarzystwo Wspierania Osób
z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita ?J-elita? ? partner wystawy.

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą
W ramach projektu ?Perspectives – Art, Inflammation and Me?, jako efekt współpracy artystów
z całego świata z osobami cierpiącymi na zapalne choroby autoimmunologicznie, powstała globalna galeria prac będących unikalnym spojrzeniem ludzi sztuki, na życie pacjentów. Celem akcji jest ukazanie, oczami artystów, ważnych momentów w życiu osoby z przewlekłą chorobą. Polscy artyści, którzy wzięli udział w tym międzynarodowym projekcie to: Pati Dubiel (rzeźbiarka), Sebastian Kubica (grafik) oraz Tomasz Woźny (fotograf).

?J-elita? w projekcie ?Perspectives ? Art, Inflammation and Me?
Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita” powstało w maju 2005 roku, skupia osoby chore oraz rodziców dzieci cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego – Crohna lub mikroskopowe zapalenie jelita. Ekspozycja plenerowa w Warszawie, jest szczególnie ważna dla Towarzystwa, w związku z udziałem w projekcie dwóch członkiń organizacji. Natalia z Oddziału Dolnośląskiego, przedstawiona jest na fotografiach autorstwa Tomasza Woźnego. Mimo choroby realizuje swoje życiowe plany ? studia położnictwa na Akademii Medycznej we Wrocławiu i pasje ? gra na flecie, uwielbia ping-ponga i jazdę na wrotkach. Mieszkająca na Śląsku Marta, która stała się inspiracją dla plakacisty Sebastiana Kubicy wspomina:

? To był kwiecień 2007 roku. Byłam zmęczona objawami choroby, niestety nadal nie wiedziałam co mi dolega. Wszystko wskazywało na nowotwór jelita grubego. Bardzo chciałam, żeby to nie było to, jednocześnie dokuczliwe symptomy się nasilały. W dniu otrzymania diagnozy, że choruję na NZJ poczułam ulgę, ale i ogromny strach przed czymś, czego jeszcze wtedy nie znałam. Wtedy już wiedziałam, że zaczyna się nowe, inne życie z ciężką, nieuleczalną chorobą. I to trwa do dziś.?

A to już wiesz?  Wystawa urok starego gabinetu stomatologicznego

Obie młode Panie od lat cierpią na chorobę Leśniowskiego-Crohna, która należy do grupy nieswoistych zapaleń jelita. W Polsce z tymi chorobami zmaga się około 50 tys. osób. NZJ najczęściej dotyka osoby między 20 a 40 rokiem życia, będące w pełni aktywności zawodowej. Charakterystycznymi objawami choroby są: wycieńczająca długotrwała czasami krwawa biegunka, bóle brzucha o charakterze kolki, utrata masy ciała, gorączka. W trakcie rozwoju choroby mogą wystąpić groźne powikłania zarówno ze strony przewodu pokarmowego (przetoki, ropnie, zwężenia) jak pozajelitowych (skóry, stawów, wątroby, oczu). Często zachodzi konieczność interwencji chirurgicznych.

Kilka słów o autoimmunologicznych chorobach zapalnych
Autoimmunologiczne choroby zapalne to grupa nieuleczalnych schorzeń, do których zaliczamy m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), nieswoiste zapalenia jelit (NZJ), łuszczycę, łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK). Choroby te znacząco wpływają na codzienne życie pacjentów, na ich stan emocjonalny i sprawność fizyczną. Dotykają często ludzi młodych, których niejednokrotnie pozbawiają szans na realizację zawodowych aspiracji i życiowych pasji. Ważne dla nich jest odpowiednie wsparcie pozwalające na poprawę jakości życia.

Wybierz się na spacer i poznaj historie innych chorych
Prezentacja wystawy przy Krakowskim Przedmieściu, która jest jedną z najbardziej znanych
i reprezentacyjnych ulic Warszawy sprawia, że prace może zobaczyć tysiące osób: turystów, studentów, oficjeli, którzy spacerują głównym szlakiem pieszym w centralnej części stolicy. Lokalizacja obecnej ekspozycji stanowi część Traktu Królewskiego, co nadaje całemu wydarzeniu wyjątkowego prestiżu. Spacer Krakowskim Przedmieściem, w najbliższym czasie może przysporzyć jeszcze więcej pozytywnych wrażeń.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy