LIFESTYLE sztuka

Prace Mariusza Tarkawiana na warszawskim Targówku

Prace Mariusza Tarkawiana na warszawskim Targówku
Elewacje budynków Osiedla Amsterdam na warszawskim Targówku od niedawna zdobią wielkoformatowe prace autorstwa Mariusza

Data publikacji: 2018-05-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Prace Mariusza Tarkawiana na warszawskim Targówku
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE

Elewacje budynków Osiedla Amsterdam na warszawskim Targówku od niedawna zdobią wielkoformatowe prace autorstwa Mariusza Tarkawiana*.

Prace Mariusza Tarkawiana na warszawskim Targówku Sztuka, LIFESTYLE - Elewacje budynków Osiedla Amsterdam na warszawskim Targówku od niedawna zdobią wielkoformatowe prace autorstwa Mariusza Tarkawiana*.

Elewacje budynków Osiedla Amsterdam na warszawskim Targówku od niedawna zdobią wielkoformatowe prace autorstwa Mariusza Tarkawiana*. Reliefy łączące motywy zaczerpnięte z historii sztuki, kultury popularnej oraz sztuki współczesnej, wykonano nietypową w dzisiejszych czasach, znaną już w starożytności techniką sgraffito**. Realizację projektu zleciła i nadzorowała Fundacja Dom Development City Art (FDDCA).  

 

Na trzech specjalnie przygotowanych częściach elewacji I. etapu osiedla naniesiono kompozycje w charakterystycznym dla Mariusza Tarkawiana stylu. Wysokie na kilka pięter, kontrastowe reliefy ilustrują, to co kojarzy się autorowi z patronującym osiedlu Amsterdamem i sztuką niderlandzką. Mariusz Tarkawian w sposób bardzo nowoczesny i zarazem sugestywny odwołał się do niderlandzkiej symboliki łącząc ją z własnym oszczędnym kolorystycznie, a zarazem niezwykle wyrazistym stylem. Technika wykonania, czyli sgraffito, jaką w przypadku tego projektu zastosowano ma nie tylko szlachetny charakter ale zapewnia obrazom odpowiednią trwałość i unikalny wygląd. – mówi Jacek Sosnowski, kurator FDDCA oraz właściciel galerii Propaganda.

Wierzę, że prace Mariusza Tarkawiana, które będą zdobić wszystkie budynki Osiedla Amsterdam, staną się dla jego mieszkańców i odwiedzających ważnym, rozpoznawalnym elementem, który buduje indywidualną tożsamość tego miejsca. Ta intencja jest zresztą jedną z podstaw działalności FDDCA. Obiekty sztuki stanową istotną wartość w kreowanej przez nas przestrzeni miejskiej, dlatego nasza kolekcja w poszczególnych lokalizacjach sukcesywnie powiększa się i ewoluuje. – podsumowuje Radosław Bieliński, Prezes Fundacji Dom Development City Art, Dyrektor ds. Komunikacji w Dom Development SA.

 

*Mariusz Tarkawian (ur. 83) Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Zadebiutował  w 2005 roku w lubelskiej Galerii Białej. W trakcie przygotowań do wystawy rysował oraz notował wypowiedzi artystów i wolontariuszy. Powstała niezwykła kronika i pierwsze obrazy z debiutanckiego cyklu „Rysunki podejrzane”. Jego charakterystyczne, liczone już w tysiącach rysunki wykonywane najczęściej za pomocą ołówka, markera czy piórka, są niezwykle trafnym komentarzem do wydarzeń z życia politycznego i kulturalnego. Nie omija również tematów społecznych i prywatnych. Zafascynowany naturą rysuje też florę i faunę. W cyklu prac zatytułowanym „W poszukiwaniu sztuki” ze smakiem i humorem bawi się  dziełami innych artystów, przetwarzając je na własne rysunki. Nie ogranicza się do jednego formatu – poczynając od strzępka papieru, a kończąc na wielkoformatowych dziełach.

A to już wiesz?  PADDYMANIA W POLSCE! Premiera spektaklu o Ignacym Janie Paderewskim

Fundacja Dom Development City Art (FDDCA) została założona we wrześniu 2017 roku. Misją Fundacji jest podnoszenie jakości przestrzeni publicznej poprzez integrację użytkowej architektury mieszkalnej ze sztuką, a także czynny udział w promocji sztuki, jako istotnego elementu mającego korzystny wpływ na jakość życia mieszkańców miast. Fundacja została powołana w oparciu o projekty artystyczne, zlokalizowane na terenie osiedli mieszkaniowych zrealizowanych przez firmę Dom Development. Pierwszymi inwestycjami, na terenie których umieszczono elementy sztuki są osiedla Wilno, Żoliborz Artystyczny i Studio Mokotów. W efekcie zgromadzona została znacząca kolekcja dzieł, wykonanych przez takich artystów jak m.in. Piotr Młodożeniec, Maurycy Gomulicki, Olga Wolniak-Dominik, Katarzyna Górna, Czesław Kałużny, Małgorzata Margoła, Mariusz Tarkawian.

**Sgraffito – jedna z technik dekoracyjnego zdobienia malarstwa ściennego. Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa graffiare, które oznacza: ryć, drapać – i dokładnie oddaje sposób tworzenia. Technika ta (znana już w starożytności) polega na nakładaniu na siebie co najmniej dwóch warstw tynku różniącego się odcieniem lub kolorem. Następnie fragmenty wierzchniej powłoki zostają zeskrobywane  w czasie, gdy jeszcze się nie utwardziły – odsłaniając pierwszą warstwę.

MANIFEST FUNDACJI DOM DEVELOPMENT CITY ART

Przestrzeń to dobro wspólne. Powinna służyć mieszkańcom, tworząc inspirujące warunki do życia, tworzenia
i eksperymentowania. Pragniemy dyskutować o jej kształcie, wytyczać kierunki jej rozwoju i patrzeć jak funkcjonuje. Nasze działania łączą architekturę, wzornictwo i sztukę realizując potrzeby społeczne. Działania w przestrzeni publicznej wymagają rozwagi, a realna siła oddziaływania łączy się z realną odpowiedzialnością. Doświadczenie i potencjał Dom Development – fundatora Fundacji stanowi podstawę misji tworzenia przyjaznych dla ludzi miejsc. Sztuka staje się kolejnym elementem tworzącym roztropną wizję rozwoju zmieniającej się tkanki miejskiej.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Prace Mariusza Tarkawiana na warszawskim Targówku Sztuka, LIFESTYLE - Elewacje budynków Osiedla Amsterdam na warszawskim Targówku od niedawna zdobią wielkoformatowe prace autorstwa Mariusza Tarkawiana*.
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy