Biznes Prawo

Rok 2016 w kancelarii Dentons w Polsce

Rok 2016 w kancelarii Dentons w Polsce
W 2016 r. Dentons w Polsce podjął szereg inicjatyw, wpisujących się w globalną strategię rozwoju Dentons. Kancelaria pozyskała i rozwijała talenty prawnicze, poszerzając tym samym znacząco ofertę

Data publikacji: 2017-01-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Rok 2016 w kancelarii Dentons w Polsce
Kategoria: BIZNES, Prawo

W 2016 r. Dentons w Polsce podjął szereg inicjatyw, wpisujących się w globalną strategię rozwoju Dentons. Kancelaria pozyskała i rozwijała talenty prawnicze, poszerzając tym samym znacząco ofertę kliencką.

Rok 2016 w kancelarii Dentons w Polsce BIZNES, Prawo - W 2016 r. Dentons w Polsce podjął szereg inicjatyw, wpisujących się w globalną strategię rozwoju Dentons. Kancelaria pozyskała i rozwijała talenty prawnicze, poszerzając tym samym znacząco ofertę kliencką.

W 2016 r. Dentons w Polsce podjął szereg inicjatyw, wpisujących się w globalną strategię rozwoju Dentons. Kancelaria pozyskała i rozwijała talenty prawnicze, poszerzając tym samym znacząco ofertę kliencką. Klienci powierzyli nam obsługę lub reprezentację w swoich najważniejszych sprawach, które z czasem okazały się precedensowe lub wiodące na skalę polską i regionalną.

Warszawskie biuro Dentons obchodziło w 2016 r. 25-lecie działalności na polskim rynku. Od pięciu lat (od 2011 r.) Dentons jest największą firmą prawniczą w Polsce, oferującą klientom dostęp do ponad 200 prawników, doradców podatkowych i konsultantów, zapewniających kompleksową obsługę prawną podmiotom ze wszystkich kluczowych sektorów gospodarki. Wspólnie z klientami i partnerami biznesowymi w ciągu 25 lat współtworzyliśmy współczesne oblicze gospodarcze Polski.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie najważniejszych osiągnięć i wydarzeń

I           STRATEGIA ROZWOJU

W 2016 r. do warszawskiego biura kancelarii Dentons dołączyło 3 partnerów, 5 counseli, 2 konsultantów oraz 5 senior associates. W kancelarii miały miejsce także liczne awanse – 3 na stanowiska partnerskie, 12 na stanowiska counsel oraz 5 na stanowisko senior associate.

1. Kluczowi eksperci pozyskani przez warszawskie biuro Dentons w 2016 r.:

styczeń
Magdalena Wojciechowicz, wcześniej wieloletni szef działu prawnego Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, dołączyła do zespołu Prawa Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia;
marzec
dr Tomasz Braun, Partner w zespole Bankowości i Finansów, wcześniej Global Associate General Counsel w HSBC plc.;
dr Radosław Góral, Counsel w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażu; dr nauk prawnych na Stanford University;
kwiecień
Magdalena Bartosik dołączyła z Allen & Overy do zespołu Prawa Własności Intelektualnej, Technologii i Komunikacji;
dr Jakub Celiński przeszedł wraz z zespołem (Piotrem Kowalikiem i Ryszardem Manteuffelem) z Baker McKenzie, obejmując stanowisko Partnera w zespole Rynków Kapitałowych;
prof. dr hab. Piotr Machnikowski dołączył do zespołu Postępowań Sądowych i Arbitrażu;
dr n. farm. Łukasz Pera objął stanowisko Konsultanta w zespole Prawa Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia;
maj
Bartosz Mysiorski, wiceszef Fundacji PPP objął stanowisko Menedżera ds. Rozwoju PPP;

lipiec – sierpień

dr Jarosław Bełdowski zasilił zespół Bankowości i Finansów, wcześniej był m.in. ekspertem Banku Światowego oraz I Wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego i prezesem Fundacji Obywatelskiego Rozwoju;

wrzesień

Agnieszka Lipska wraz z zespołem przeszła z Allen & Overy do warszawskiego zespołu Bankowości i Finansów Dentons;

październik

do Dentons dołączył zespół zajmujący się promocją i inwestycjami międzynarodowymi w składzie: Sławomir Majman (Promotion and Investment Director), były prezes Polskiej Agencji Rozwoju i Inwestycji oraz Ivy YU Yang (Special Advisor to Dentons Europe) i Marek Szostak;

listopad

David F. Dixon, nowy Partner w zespole Nieruchomości, wcześniej był m.in. partnerem w Norton Rose Fullbright i szefem działu prawnego na region EMEA w Solera Holdings

2. Awanse: nominacje partnerów i counseli w 2016 r.

Nominacje w strukturach europejskich:

w wyniku głosowania partnerów w polskim biurze Arkadiusz Krasnodębski został ponownie wybrany na stanowisko Partnera Zarządzającego Dentons w Polsce na kolejną, trzyletnią kadencję;

w wyniku głosowania partnerów z regionu Europy, Tomasz Dąbrowski został ponownie wybrany na stanowisko Partnera Zarządzającego Dentons w Europie. Jego druga kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2017 r. i potrwa do 31 grudnia 2019 r.;

Piotr Szafarz, Partner kierujący warszawskim zespołem Nieruchomości, został po raz kolejny wybrany członkiem Dentons Europe Compensation Committee;

Partner Marcin Bartczak wraz z dr Bernardem Geierem zostali mianowani szefami europejskiej grupy Regulacji Sektora Bankowości i Finansów, będącej częścią Praktyki Bankowości i Finansów Dentons.

 

Awanse partnerskie:

Tomasz Janas (zespół Energetyki i Zasobów Naturalnych), Michał Jochemczak (zespół Postępowań Sądowych i Arbitrażu), Aleksandra Minkowicz-Flanek (zespół Prawa Pracy).

Awanse na stanowisko counsel:

Anna Garbula-Węgrzynowska (zespół Nieruchomości), Maciej Jodkowski (zespół Nieruchomości), Aleksandra Kamińska (zespół Sporów Korporacyjnych oraz zespół Sporów Budowlanych), Marceli Kasperkiewicz (zespół Fuzji i Przejęć oraz Private Equity), Karol Laskowski (zespół Prawa Własności Intelektualnej, Technologii i Komunikacji), Agnieszka Nagórska (zespół Nieruchomości), Bartosz Nojek (zespół Bankowości i Finansów), Agnieszka Skorupińska (zespół Prawa Ochrony Środowiska), Zbigniew Stasiak (zespół Energetyki i Zasobów Naturalnych), Jarosław Stąpel (zespół Nieruchomości), Piotr Staniszewski (zespół Nieruchomości), Marek Trojnarski (zespół Prawa Własności Intelektualnej, Technologii i Komunikacji).

3. Kluczowe wydarzenia i inicjatywy rozwojowe

Dentons Warsaw Business Academy

W okresie marzec – październik 2016 r. polskie biuro Dentons zrealizowało autorski zaawansowany program szkoleniowy dla prawników, którego celem była rozbudowa kompetencji biznesowych dotyczących komunikacji i marketingu, zarządzania relacjami z klientami, rozwoju biznesu, zarządzania finansami, współpracy w zespole jak i zarządzania zespołem oraz umiejętności przywódczych. W programie wzięło udział 17 prawników w randze senior associate i counsel, reprezentujących różne praktyki prawa. Całodniowe sesje szkoleniowe off-site połączone z praktycznymi ćwiczeniami były prowadzone przez doświadczonych polskich i międzynarodowych trenerów biznesu. Program był znaczącą i pierwszą na taką skalę inwestycją w rozwój kompetencji biznesowych młodszej generacji prawników.

Powstanie Dentons Business Services EMEA (DBSE)

21 listopada 2016 r. Dentons oficjalnie uruchomił pierwsze centrum usług wspólnych w ramach firmy – Dentons Business Services EMEA (DBSE). Na jego lokalizację wybrano Warszawę. DBSE jest wspólną inicjatywą dwóch regionów firmy – brytyjskiego, bliskowschodniego, afrykańskiego (UKMEA) i europejskiego. Poprzez skupienie w jednym miejscu funkcji realizowanych dotychczas w różnych biurach, DBSE wykorzystuje lepiej efekt skali i zasobów obu regionów. Kierowane przez Piotra Macieję DBSE ma siedzibę w biurowcu Atrium Centrum położonym w ścisłym centrum Warszawy. DBSE zatrudnia obecnie ponad 80 specjalistów z zakresu usług finansowych, rozwoju biznesu, marketingu i komunikacji marketingowej, HR oraz IT. Planowany jest dalszy rozwój DBSE w ciągu najbliższych dwóch lat.

 

II          NAGRODY I WYRÓŻNIENIA DLA WARSZAWSKIEGO BIURA KANCELARII DENTONS

Rok 2016 był dla kancelarii Dentons szczególny ze względu na rekordową liczbę zdobytych nagród i wyróżnień, przyznawanych przez krajowe oraz ogólnoświatowe rankingi kancelarii prawnych. Wielu prawników otrzymało indywidualne rekomendacje w swoich dziedzinach prawa.

1. Lider rankingu Rzeczpospolitej
Kancelaria Dentons po raz piąty z rzędu zajęła pozycję lidera w kluczowych kategoriach w rankingu Rzeczpospolitej – pod względem ogólnej liczby prawników, liczby prawników z uprawnieniami oraz przychodów. Według wskazań konkurencyjnych kancelarii Dentons jest także liderem w dziedzinach prawa energetycznego, gdzie liderem indywidualnym w swojej specjalizacji został Arkadiusz Krasnodębski; prawa nieruchomości, gdzie liderem w swojej specjalizacji został Paweł Dębowski oraz prawa podatkowego, prawa zamówień publicznych i prawa ochrony środowiska, w których to dziedzinach rekomendacje indywidualne otrzymały Aldona Kowalczyk i Ewa Rutkowska-Subocz. Kapituła rankingowa wyróżniła także Dentons za obsługę wiodących transakcji na polskim rynku w 2015 r. w trzech kategoriach: fuzje i przejęcia, rynki kapitałowe – transakcje dłużne oraz nieruchomości.

2. „Superkancelaria Roku 2016”
Kancelaria Dentons po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł „Superkancelarii Roku” w Polsce w rankingu organizowanym przez portal Rynek Prawniczy. Zestawienie zostało opracowane na podstawie tegorocznych wyników trzech wiodących rankingów firm prawniczych – The EMEA Legal 500 2016, Chambers Europe 2016 oraz Rankingu Kancelarii Prawniczych 2016 dziennika Rzeczpospolita.

3. „Najbardziej pożądany pracodawca 2015” wg Antal
W badaniu „Najbardziej Pożądani Pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów" zrealizowanym przez międzynarodową firmę rekrutacyjną Antal, Dentons zajął pierwsze miejsce wśród najbardziej pożądanych pracodawców w kategorii „Kancelarie prawnicze”.

4. Jedyna kancelaria na liście „Firm Społecznie Odpowiedzialnych” Dziennika Gazety Prawnej
Jako jedyna firma prawnicza w Polsce, Dentons po raz drugi został ujęty na liście „Firm Społecznie Odpowiedzialnych" Dziennika Gazety Prawnej, plasując się na wysokim 6 miejscu w ogólnym zestawieniu.

5. Dentons wg Polityki Insight 2016
Dentons jako jedyna kancelaria została wyróżniona we wszystkich pięciu kategoriach „Rankingu kancelarii regulacyjnych 2016” zorganizowanym przez Politykę Insight: bankowość, energetyka, konkurencja, telekomunikacja i farmacja. Kancelarie oceniano według czterech kryteriów: kompleksowość usług, percepcja w branży, percepcja wśród klientów oraz średnia z rankingów anglosaskich (Chambers Europe i Legal 500).

6. CEE Clean Energy Awards
Dentons otrzymał nagrodę „Professional Services Company of the Year 2016 – Legal” CEE Clean Energy Awards, będącą wyrazem uznania dla zaangażowania, z jakim prawnicy kancelarii od wielu lat wspierają klientów z sektora energetycznego na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej.

7. CEE Real Estate Quality Awards
Dentons szósty rok z rzędu został wyróżniony w kategorii „Legal & Financial Consulting Firm of the Year in CEE” podczas gali CEE Real Estate Quality Awards organizowanej we współpracy z The Financial Times.

8. Lista Stu 2015 Pulsu Medycyny
Zofia Ulz, konsultant zarządzający w warszawskim biurze Dentons, członek zespołu Prawa Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia znalazła się na liście stu najbardziej wpływowych osób w dziedzinie ochrony zdrowia w Polsce w rankingu „Lista Stu 2015” Pulsu Medycyny.

9. Eurobuild Awards Poland
Kancelaria Dentons zdobyła tytuł „Kancelarii Roku” przyznany przez jury konkursu organizowanego przez magazyn Eurobuild po raz szósty na siedem lat istnienia nagrody Eurobuild Awards.

10. CIJ Awards Poland
Tytuł „Kancelarii Roku” dla kancelarii Dentons przyznało jury konkursu CIJ Awards Poland, organizowanego przez magazyn CIJ Construction and Investment Journal.

A to już wiesz?  Bear Grylls powraca. Tym razem nie jest sam...

11. Chambers Europe Awards for Excellence 2016
Kancelaria Dentons otrzymała Chambers Europe Award for Excellence w kategorii „Międzynarodowa Firma Prawnicza Roku w Polsce”.

12. Chambers Global 2016
Kancelaria Dentons została wysoko wyróżniona w sześciu kategoriach prawa: bankowość i finanse (Band 2, CEE – Band 3), rynki kapitałowe: papiery dłużne (Band 2), prawo spółek / fuzje i przejęcia (Band 3), rozwiązywanie sporów (Band 2), własność intelektualna (Band 4) oraz finansowanie projektów i energetyki (CEE – Band 2). Indywidualne rekomendacje otrzymało 13 prawników z warszawskiego biura.

13. Chambers Europe 2016
Chambers Europe wyróżnił polskie biuro Dentons w 17 dziedzinach prawa, wymieniając w tegorocznym zestawieniu 39 prawników. Dentons uzyskał 5 rekomendacji w Band 1 (prawo konkurencji i antymonopolowe, energetyka i zasoby naturalne, ochrona środowiska, zamówienia publiczne, prawo nieruchomości), 7 rekomendacji w Band 2 (bankowość i finanse, rynki kapitałowe / papiery dłużne, rozwiązywanie sporów, projekty infrastrukturalne, prawo restrukturyzacji i upadłościowe, prawo podatkowe, technologie, media i telekomunikacja), 4 rekomendacje w Band 3 (prawo spółek / fuzje i przejęcia, prawo pracy, prawo farmaceutyczne, private equity) oraz 1 rekomendacje w Band 4 (własność intelektualna).

14. Dentons liderem wśród firm prawniczych w Polsce wg The Legal 500 EMEA
Polskie biuro Dentons w rankingu The Legal 500 EMEA zostało wyróżnione w 15 dziedzinach prawa, zaś rekomendacje indywidualne uzyskało 6 prawników. Dentons uzyskał 8 rekomendacji w Tier 1 (bankowość i finanse, prawo konkurencji i antymonopolowe, rozwiązywanie sporów, energetyka i zasoby naturalne, prawo publiczne, nieruchomości, restrukturyzacja i prawo upadłościowe, prawo podatkowe), 4 rekomendacje w Tier 2 (rynki kapitałowe / papiery dłużne, prawo spółek / fuzje i przejęcia, ubezpieczenia, technologie) oraz 3 rekomendacje w Tier 3 (rynki kapitałowe / papiery wartościowe, prawo pracy, własność intelektualna) w ogólnym zestawieniu firm prawniczych, co czyni kancelarię liderem w gronie firm prawniczych w Polsce w tym rankingu.

15. Best Lawyers 2016
W 5 edycji zestawienia Best Lawyers 2016 dla Polski znalazło się 21 prawników z warszawskiego biura Dentons, zaś Igor Ostrowski uzyskał tytuł „Prawnika roku”.

16. Who’s Who Legal 100
Who’s Who Legal 100 wyróżnił 5 prawników z warszawskiego biura Dentons. Kancelaria otrzymała także wyróżnienie „Firma Roku” w dziedzinie prawa energetycznego i zasobów naturalnych. Indywidualne rekomendacje otrzymali: Agnieszka Stefanowicz-Barańska, Arkadiusz Krasnodębski, Michał Drozdowicz, Aldona Kowalczyk i Paweł Dębowski.

17. Expert Guides „Women in Business Law”
Karina Furga-Dąbrowska, Anna Maria Pukszto i Agnieszka Stefanowicz-Barańska z warszawskiego biura Dentons zostały po raz kolejny wyróżnione przez szóstą edycję katalogu Expert Guides „Women in Business Law”, wydawanego przez Euromoney.

18. Wyróżnienie Związku Banków Polskich – Medal Mikołaja Kopernika
Związek Banków Polskich uhonorował Aleksandrę Minkowicz-Flanek, Partner kierującą zespołem Prawa Pracy w warszawskim biurze Dentons, Medalem Mikołaja Kopernika, doceniając jej zaangażowanie i wkład w działanie samorządu bankowego oraz ekspercką wiedzę w zakresie interpretacji i zastosowania przepisów implementujących dyrektywy CRD3 i CRD4, dotyczących zasad wynagradzania kadry kierowniczej banków i domów maklerskich, do polskiego porządku prawnego.

 

III         SPRAWY KLIENCKIE

Poniżej znajduje się opis wybranych spraw, w których prawnicy Dentons doradzali polskim i międzynarodowym klientom w 2016 r.

1. Bankowość i Finanse

Lotos Petrobaltic: Doradztwo przy transakcji finansowania projektu wydobycia gazu i ropy naftowej na Bałtyku ze złoża B8, które dopełnia kompleksowy zestaw umów związanych z zagospodarowaniem złoża B8. To pierwszy projekt wydobywczy w formule „project finance” w Europie Środkowej oraz pierwsza transakcja z udziałem Polskich Inwestycji Rozwojowych (obecnie Polski Fundusz Rozwoju).
Konsorcjum banków: Doradztwo na rzecz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego, Raiffeisen Bank International, Alior Banku, PKO Banku Polskiego, Raiffeisen Bank Polska, Ceska sporitelna oraz Raiffeisenbank w związku z finansowaniem udzielonym spółce TAMEH, będącej joint venture pomiędzy ArcelorMittal i Tauron.
Konsorcjum banków: Doradztwo na rzecz Banku Pekao, Banku Zachodniego WBK, BGŻ BNP Paribas i ING Banku Śląskiego w związku z finansowaniem udzielonym Grupie AmRest, będącej spółką holdingową skupiającą różne spółki w Polsce, Niemczech, Rosji, Czechach, na Słowacji i w Stanach Zjednoczonych.
Hotel Bristol w Warszawie: Doradztwo właścicielowi w związku z refinansowaniem zadłużenia 5-gwiazdkowego Hotelu Bristol w Warszawie udzielonym przez Bank Pekao.

 

2.  Energetyka i Zasoby Naturalne

Geo Renewables: Doradztwo w dwóch projektach wiatrowych – sprzedaży udziałów w spółce SPV, operującej farmą wiatrową w Lubartowie na rzecz spółki IKEA oraz w transakcji wymiany udziałów w elektrowniach wiatrowych w Iłży, Jędrzychowicach i Zgorzelcu, między GEO Renewables a EDP Renewables.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE): Doradztwo na rzecz polskiego operatora systemu przesyłowego w związku z Rozporządzeniem CACM (Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1222 z dnia 24 lipca 2015 r. ustanawiające wytyczne dotyczące alokacji zdolności przesyłowych i zarządzania ograniczeniami przesyłowymi) i reprezentacja w sprawach dotyczących wdrażania opinii ACER nr 9/2015 (Unijna Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki).
Energix: Od 2014 r. Dentons doradza klientowi w związku z realizacją projektu budowy farmy wiatrowej Banie o mocy 192 MW, w zakresie zgodności z przepisami, finansowania, badania due diligence oraz prawnego przygotowania projektu. Faza A, obejmująca budowę 25 turbin o mocy 50 MW została zakończona w grudniu 2015 r. Faza B obejmująca budowę turbin o mocy 56 MW została zakończona w czerwcu 2016 r. Rozpoczęcie realizacji Fazy C projektu o planowanej mocy 84 MW, jest przedmiotem oceny na lata 2017/2018 w ramach nowego programu wspierania odnawialnych źródeł energii w oparciu o aukcje. Unikalność tego projektu polega na tym, że każda z jego faz była realizowana w innym reżimie regulacyjnym, a Faza B została ukończona w ambitnym terminie 6 miesięcy (w grudniu 2015 r. przedłużono dostępność wcześniejszego programu wsparcia w oparciu o zbywalne zielone certyfikaty aż do końca czerwca 2016 r.).
Enlight Renewable Energy: Kompleksowe doradztwo w związku z projektem budowy i finansowania farmy wiatrowej, zlokalizowanej niedaleko Splitu w Chorwacji, o łącznej mocy 49 MW, obejmujące m.in. opracowanie umów na budowę, utrzymanie oraz zarządzanie elektrownią wiatrową, dostawę i serwis turbin wiatrowych oraz świadczenie usług z tym związanych. Dentons reprezentował także klienta w toku negocjacji dotyczących poszczególnych etapów projektu.

 

3. Fuzje i przejęcia / Własność Intelektualna, Technologie, Komunikacja / Prawo Konkurencji

Liberty Global/UPC Polska: Reprezentowanie Liberty Global, największej na świecie firmy prowadzącej działalność w sektorze telewizji i usług szerokopasmowych, w nabyciu Multimedia Polska, trzeciego w Polsce operatora sieci kablowej, a także reprezentowanie UPC Polska przed UOKiK w wynikającym z transakcji precedensowym zgłoszeniu zamiaru przejęcia Multimedia Polska przez UPC Polska. Wartość transakcji to około 3 miliardy złotych, co czyni ją jednym z największych przejęć na rynku technologii, mediów i telekomunikacji w Europie Środkowej w 2016 r.

 

4. Nieruchomości

TPG Real Estate / P3 Logistic Parks: Doradztwo przy największej transakcji nieruchomościowej w Europie w 2016 r. wycenianej na 2,4 miliarda euro – sprzedaży P3 Logistic Parks, grupy należącej do TPG Real Estate, na rzecz GIC, Singapurskiego SWF. Transakcja obejmowała cały portfel P3, w skład którego wchodzą 163 magazyny w 62 miastach zlokalizowane w 9 krajach Europy, o łącznej powierzchni 3,3 miliona m.kw. Dentons doradzał również w związku z polskimi i rumuńskimi aspektami transakcji refinansowania portfela logistycznego P3 na kwotę ok. 1,4 miliarda euro. W projekt było zaangażowanych ponad 40 prawników z biur kancelarii w Warszawie, Bukareszcie i Pradze.
Aviva Investors Polish Retail Fund: Doradztwo przy sprzedaży portfela nieruchomości handlowych o łącznej powierzchni 62 000 m.kw. – Focus Park w Zielonej Górze oraz Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim. Oba obiekty zostały sprzedane za cenę 160 milionów euro. Focus Park i Focus Mall to największe obiekty handlowe w tych miastach oddane do użytku w 2008 i 2009 r.
TriGranit: Doradztwo na rzecz TriGranit, dewelopera i inwestora należącego do TPG Real Estate, przy sprzedaży firmie Rockcastle Global Real Estate największej galerii handlowej w Krakowie – Bonarka City Center. Wartość transakcji to 361 milionów euro.

 

5. Postępowania Sądowe i Arbitraż

Firma projektowa i konsultingowa: Wygrana w sporze sądowym pomiędzy konsorcjum liderów konsultingu, spółki brytyjskiej i polskiej oraz zamawiającym z sektora finansów publicznych, dotyczącym ustalenia bezskuteczności oświadczenia zamawiającego o wypowiedzeniu umowy o świadczenie usług inżyniera kontraktu, z uwagi na rzekome naruszenie zakazu podwykonawstwa.
Globalni wiodący producenci samochodów dostawczych i osobowych: Dentons reprezentował klientów w zakończonej sukcesem wieloletniej i wielowątkowej sprawie zwrotu nienależnie naliczonej opłaty za brak sieci recyclingu pojazdów oraz zwrotu odsetek od tych nienależnie pobranych kwot. Sprawa była precedensowa ze względu na konieczność przekonania sądów administracyjnych do dokonania prokonstytucyjnej wykładni przepisów prawa administracyjnego i tym samym zakwestionowania wcześniejszej praktyki organów administracji w tym zakresie, co się udało – nawet pomimo wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku uznającego kwestionowane przepisy za co do zasady zgodne z Konstytucją.
Inwestor zagraniczny: Reprezentacja klienta w wielowątkowym sporze przed Sądami Powszechnymi obejmującym kilkanaście postępowań przed Sądem Okręgowym i Rejestrowym dotyczącym wrogiego przejęcia spółki z branży IT. Sukces polegał na uzyskaniu dla klienta precedensowego zabezpieczenia niwelującego skutki wrogiego przejęcia, a polegającego m.in. na ustanowieniu zarządu przymusowego nad wrogo przejętą spółką.
Pro bono: Sukces w dwóch sprawach dotyczących blogerów obserwujących działania lokalnej władzy. Uzyskaliśmy wyrok uniewinniający od zarzutu zaniechania obowiązku rejestracji bloga jako prasy. Dwie wygrane przez Dentons sprawy tego typu w 2016 r. powinny mieć znaczenie strategiczne dla innych podobnych postępowań toczących się w różnych sądach w Polsce.
Producent asortymentu wag przemysłowych: Sukces Dentons w postępowaniu arbitrażowym UNCITRAL pomiędzy generalnym wykonawcą prac oraz głównym podwykonawcą w zakresie prac budowlanych dotyczący realizacji dwóch projektów inwestycyjnych, budowy instalacji paliw alternatywnych oraz budowy gospodarki biomasowej. Powód domagał się zapłaty wynagrodzenia za wykonane prace, które nie było co do zasady kwestionowane przez naszego klienta. Natomiast nasz klient twierdził, że wynagrodzenie to zostało potrącone z jego wierzytelnościami z tytułu kar umownych za opóźnienie w realizacji jednego z kamieni milowych. Dla oceny prawidłowości naliczenia kar umownych konieczne było przeanalizowanie całego procesu projektowania i realizacji prac oraz ustalenie odpowiedzialności za powstałe w trakcie prac opóźnienia, które występowały po stronie generalnego wykonawcy oraz podwykonawcy, a także ocena zasadności wniosku o miarkowanie kar umownych. Ostatecznie Trybunał Arbitrażowy oddalił w całości roszczenia powoda i nakazał mu pokryć większość poniesionych przez klienta kosztów postępowania.
Producent wyrobów cukierniczych: Sukces przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach w sprawie dotyczącej sporu o naprawienie szkody w związku z dostarczeniem klientowi zanieczyszczonego półproduktu, który został częściowo wykorzystany do wytworzenia produktów gotowych klienta. Wykrycie zanieczyszczenia miało poważne konsekwencje finansowe oraz wizerunkowe dla klienta, działającego na polskim i europejskim rynku producenta wyrobów cukierniczych. Sprawa była szczególnie interesująca ze względu na to, że powództwo klienta zostało oparte w głównej mierze na domniemaniu faktycznym co do miejsca wystąpienia zanieczyszczenia. Zaangażowanie na rzecz klienta miało ponadto wielowymiarowy charakter z prawnego punktu widzenia. Doradzaliśmy klientowi nie tylko w kwestiach cywilnoprawnych, ale również w aspektach administracyjnych i karnych.

A to już wiesz?  Lewy wychodzi z lodówki

 

6. Postępowania Sądowe i Arbitraż / Własność Intelektualna, Technologie, Komunikacja

Firma deweloperska: Reprezentacja klienta w sporze dotyczącym naruszenia praw architekta poprzez przebudowę centrum handlowego, do projektu którego klient nie posiadał praw autorskich przez blisko 10 lat. W wyniku trwających 8 miesięcy negocjacji doprowadziliśmy do zawarcia korzystnej dla klienta ugody, która została podpisana 22 lutego. W ramach porozumienia strona przeciwna nie tylko przeniosła na klienta pełnię praw autorskich, ale także zrzekła się roszczeń wynikających z ich naruszenia.
Komercyjna stacja telewizyjna: Uzyskanie dla klienta zabezpieczenia jego roszczeń przeciwko portalowi internetowemu. Na skutek zabezpieczenia, do czasu zakończenia sporu portal nie może rozpowszechniać programu telewizyjnego klienta, z naruszeniem praw autorskich i pokrewnych klienta do programu oraz zasad uczciwej konkurencji. Pomimo zaskarżenia przez portal postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia, zabezpieczenie zostało utrzymane przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, a okres jego trwania został wydłużony na cały czas trwania postępowania głównego. Ponadto w postępowaniu egzekucyjnym sąd I instancji zasądził od powoda na rzecz klienta kwotę 100.000 złotych za dotychczasowe niewykonywanie przez powoda obowiązku wynikającego z postanowienia o zabezpieczeniu oraz zagroził zapłatą kwoty 200.000 złotych za każde kolejne naruszenie praw klienta w przyszłości.

 

7. Ochrona Środowiska

PERN „Przyjaźń”: Doradztwo prawne w zakresie analizy i wdrożenia najbardziej efektywnego i zgodnego z prawem rozwiązania potrzebnego do rozpoczęcia użytkowania nowopowstałego rurociągu i terminala naftowego Polsce Północnej. Klient Dentons na co dzień obsługuje terminal morski przekazujący 34 mln ton ropy naftowej rocznie, zapewnia usługi w zakresie transportu, przeładunku i magazynowania ropy naftowej, mieszania paliw oraz prowadzi badania laboratoryjne produktów ropopochodnych. Dentons opracował i wdrożył scenariusz umożlwiający formalne i rzeczywiste rozpoczęcie użytkowania instalacji. Z sukcesem zabezpieczono możliwość korzystania z terminala zgodnie z niezbędnymi pozwoleniami spełniającymi wymogi konieczne do rozpoczęcia tej kluczowej inwestycji w kraju.
EY Business Advisory: Doradztwo w projekcie przeprowadzanym przez klienta dla Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie (TGPE) oraz dla Ministerstwa Środowiska w sprawie sporządzenia analiz prawnych dotyczących wpływu konkluzji BAT na polski sektor energetyczny. Członkami TGPE są największe firmy wytwarzające energię w Polsce, takie jak PGE, EDF, Engie, ENEA, ENERGA i Veolia. Dentons, w ramach konsorcjum z EY, odpowiada za zagadnienia prawne całego projektu. Prawnicy identyfikują postanowienia projektu konkluzji BAT dla LCP (zestaw bardzo zaostrzonych norm środowiskowych dla elektrowni, wprowadzonych przez Komisję Europejską), które będą miały duży wpływ na funkcjonowanie elektrowni w Polsce. Na podstawie tych analiz prawnicy opracowują zestaw wytycznych dla Ministerstwa Środowiska oraz urzędów wydających pozwolenia zintegrowane. Są także zaangażowani w prace nad wytycznymi dotyczącymi uzyskiwania odstępstwa od zaostrzonych wymogów określonych w projekcie konkluzji BAT dla LCP.
SEGRO Polska: Reprezentacja klienta w szeregu postępowań dotyczących gospodarki ściekowej, w tym doradztwo w kwestiach regulacyjnych. Dentons reprezentował klienta przed lokalnymi organami oraz w postępowaniu dotyczącym wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

8. Partnerstwo Publiczno-Prywatne

Ministerstwo Rozwoju: Przez najbliższe 4 lata konsorcjum, którego liderem jest Dentons, będzie związane umową ramową z Ministerstwem Rozwoju na doradztwo prawne, obejmujące kwestie związane z przygotowaniem i realizacją projektów w formule PPP, opracowaniem dokumentacji wzorcowej dla projektów PPP oraz przeprowadzeniem specjalistycznych warsztatów z tego zakresu, dedykowanych dla strony publicznej.
PKP Polskie Linie Kolejowe: Doradztwo prawne w przedmiocie przygotowania analizy uwarunkowań finansowo-prawnych w zakresie zastosowania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego dla budowy „małych” centrów sterowania ruchem kolejowym. Budowa „małych” lokalnych centrów sterowania ruchem kolejowym z wykorzystaniem formuły PPP jest działaniem, które zapewniłoby realizacje procesu modernizacji infrastruktury kolejowej poprzez wykorzystanie kapitału prywatnego.
COFELY Services (obecnie Engie Services): Doradztwo prawne dotyczące udziału w postępowaniu PPP realizowanym w oparciu o przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym pn.: „Termomodernizacja wraz z zarządzaniem źródłami ciepła w budynkach użyteczności publicznej na terenie Gminy Opalenica”, zakończone podpisaniem umowy o PPP.

 

9. Prawo Farmaceutyczne i Ochrona Zdrowia

Globalna firma farmaceutyczna, lider w zakresie wytwarzania leków innowacyjnych: Opracowanie „Raportu na temat wspierania inwestycji w rozwój innowacji w przemyśle farmaceutycznym i w medycynie w Polsce”. Raport jest próbą odpowiedzi na propozycje zmian w polskim systemie refundacji, które mają w przyszłości wspierać rozwój innowacyjnego przemysłu farmaceutycznego w Polsce.
Globalna firma farmaceutyczna, lider w zakresie wytwarzania leków innowacyjnych: Opracowanie umowy, na podstawie której powołano centrum badań naukowo–przemysłowe, pierwszy w Polsce ośrodek, który będzie prowadził prace w zakresie badań klinicznych leków innowacyjnych w obszarze onkologii.

 

10. Prawo Konkurencji

AstraZeneca: Doradztwo i reprezentacja w postępowaniu koncentracyjnym przed UOKiK dotyczącym procesu przejęcia portfolio leków pulmonologicznych firmy Takeda.
Compass Partners: Pozyskanie bezwarunkowej zgody na przejęcie kontroli nad portfolio spółek należących do Bridgepoint: Rodenstock, Infinitas Learning, Limoni oraz CTL Logistics.

 

11. Prawo Spółek / Prawo Konkurencji / Prawo Zamówień Publicznych

Stadler: Kompleksowe doradztwo w transakcji polegającej na utworzeniu joint venture wspólnie z Solaris Bus & Coach, w tym reprezentacja w trakcie negocjacji umów zawartych w związku z joint venture (m.in. umowy inwestycyjnej i umowy wspólników) oraz w związku ze zgłoszeniem transakcji do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ramach joint venture Solaris wniesie do istniejącej spółki Solaris Tram wkład niepieniężny m.in. w postaci zakładu produkcyjnego w Środzie Wielkopolskiej, zaś Stadler pokryje swoje udziały gotówką. Do spółki Solaris Tram przejdą również pracownicy Solaris, głównie z fabryki w Środzie Wielkopolskiej.

 

12. Prawo Zamówień Publicznych

Stadler: Kompleksowe doradztwo na rzecz Stadler Polska, w tym reprezentacja klienta w postępowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą, w związku z uczestnictwem w przetargach publicznych na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych (między innymi dla Województwa Zachodniopomorskiego, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Śląskich) oraz na dostawę tramwajów (między innymi dla MPK Kraków).
Doosan Lentjes: Doradztwo w przetargu na budowę instalacji odsiarczania spalin oraz dystrybucji popiołu dla Polskiej Grupy Energetycznej w Pomorzanach. Doradztwo obejmowało współpracę z partnerem Polimex Energetyka i wsparcie przy przygotowaniu dokumentacji ofertowej. Ponadto, Dentons reprezentował klienta w zakończonym sukcesem postępowaniu odwoławczym przed Krajową Izbą Odwoławczą, które ostatecznie doprowadziło do udzielenia zamówienia spółce Doosan Lentjes Gmbh oraz spółce Polimex Energetyka.
A.S.A. Polska Eko: Zakończona sukcesem reprezentacja klienta z sektora gospodarki odpadami przed Krajową Izbą Odwoławczą. Było to wielowątkowe, mające duże znaczenie dla rynku postępowanie na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na obszarze miasta Tarnobrzeg. Sprawa stanowiła priorytet dla klienta, jednocześnie dotyczyła istotnych dla sektora odpadów kwestii merytorycznych, m.in. oferowania cen ujemnych, rażąco niskich cen, funkcjonowania regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) czy odzysku surowców. KIO uwzględniła odwołanie i nakazała odrzucenie oferty konkurencyjnego wykonawcy.

 

13. Restrukturyzacja i Prawo Upadłościowe

Reprezentacja firmy z branży informatycznej, wiodącego światowego producenta układów scalonych i mikroprocesorów, jako wierzyciela w postępowaniu sanacyjnym firmy Action, będącej dystrybutorem wyrobów klienta w Polsce.

 

14. Restrukturyzacja i Prawo Upadłościowe / Postępowania Sądowe i Arbitraż

Członek konsorcjum budowlanego: Wygrana w postępowaniu, w którym reprezentujemy irlandzkiego członka konsorcjum realizującego projekt infrastrukturalny w oparciu o umowę na warunkach FIDIC (budowa autostrady A-4), wynikającym ze sporu ze Skarbem Państwa (GDDKiA) dotyczącego wzajemnych roszczeń związanych z budową odcinka Tarnów-Rzeszów. Złożyliśmy pozew o zapłatę, w ramach którego dochodzimy w imieniu klienta roszczeń w kwocie ok. 10 milionów euro, natomiast GDDKiA złożył pozew wzajemny w zakresie roszczeń na kwotę ok. 50 milionów euro. Sąd Apelacyjny odrzucił w całości powództwo wzajemne GDDKiA na podstawie przedstawionego przez nas argumentu dotyczącego postępowania upadłościowego (examinership), które zostało otwarte w Irlandii wobec klienta i zakończone w 2014 roku. Ponadto Sąd Apelacyjny uchylił wyrok Sądu Okręgowego w zakresie powództwa głównego i przekazał sprawę w tym zakresie do ponownego rozpoznania.
Działajacy w Polsce bank: Reprezentowanie banku w postępowaniu z powództwa osoby fizycznej – wspólnika – wniesionego na rzecz spółki (actio pro socio) przeciwko dwóm bankom o zasądzenie odszkodowania w kwocie 160 mln zł w związku z wypowiedzeniem umowy kredytowej, w rezultacie czego spółka miała stracić płynność finansową i została ogłoszona jej upadłość. Sąd oddalił powództwo (wyrok jest prawomocny – wyrok Sądu Apelacyjnego oddalający apelację powoda został wydany w 2016 r.).
Działający w Polsce bank: Wygrana w postępowaniu z powództwa dotyczącego kredytu udzielonego spółce deweloperskiej, w którym Dentons reprezentował bank jako agenta zabezpieczeń. Spór powstał między operatorami dwóch największych centrów handlowych w południowo-wschodniej Polsce jako konsekwencja próby wrogiego przejęcia jednego operatora przez drugiego. Bank był interwenientem ubocznym w sprawie, a doradztwo Dentons dotyczyło pierwszeństwa wierzytelności wierzycieli finansowych, wykonania umowy podporządkowania, spełnienia warunków emisji obligacji. Wyrokiem wydanym w październiku 2016 r. Sąd Okręgowy oddalił powództwo, w pełni podzielając przedstawioną przez Dentons argumentację.

A to już wiesz?  W Polsce działają już 4 szybkie e-sądy arbitrażowe

 

15. Rynki kapitałowe

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie: Doradztwo na rzecz Organizatorów i Współorganizatorów Oferty (Bank Pekao, Bank Handlowy w Warszawie, Pekao Investment Banking, Dom Maklerski Banku Handlowego) w związku z publiczną ofertą obligacji serii D i E Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie na łączną kwotę do 120 milionów złotych. Prospekt emisyjny obligacji serii D i E Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie został zatwierdzony przez KNF 29 listopada 2016 r.

 

16. Własność Intelektualna / Technologie, Media i Telekomunikacja

Facebook: Reprezentowanie polskiego oddziału Facebook w postępowaniach przed Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.
LAMF, Opus Film: Doradztwo przy zagadnieniach związanych z produkcją filmu “True Crimes”. Światowa premiera filmu miała miejsce 12 października 2016 r. podczas 32. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, a w obsadzie znaleźli się m.in.: Jim Carrey, Charlotte Gainsbourg, Marton Csokas, Robert Więckiewicz, Agata Kulesza i Zbigniew Zamachowski.

 

IV PROJEKTY SPECJALNE

1. Deklaracja o współpracy na rzecz przeciwdziałania publicznemu używaniu określenia „polskie obozy koncentracyjne”
6 czerwca 2016 r. prof. dr hab. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wiceprezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Elliott Portnoy, Globalny Partner Zarządzający Dentons, podpisali „Deklarację o współpracy na rzecz przeciwdziałania publicznemu używaniu określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Na mocy porozumienia Dentons na zasadzie pro bono wspiera działania zmierzające do przeciwdziałania używaniu określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Kancelaria opracowuje raport (na ukończeniu) dla polskiego rządu zawierający analizę możliwości wykorzystania instrumentów prawnych pomocnych w ochronie reputacji i dobrego imienia Polski i Polaków w różnych państwach.

2. Program Litygacji Strategicznej
W 2016 r. Dentons zainicjował Program Litygacji Strategicznej prowadzony na rzecz realizacji celu społecznego wyselekcjonowanych spraw, których znaczenie polega na stworzeniu precedensów prawnych mogących korzystnie wpływać na życie grup społecznych lub na rozwiązywanie istotnych problemów społecznych. W 2016 r. do Programu zostały zakwalifikowane i przyjęte sprawy w szczególności dotyczące granic wolności słowa w świetle przepisów o zniesławienie; dyskryminacji pracowników ze względu na pochodzenie etniczne z krajów obszaru muzułmańskiego; pomoc prawną dla uchodźców; pomoc prawną dla fundacji, na które nałożono nieproporcjonalne ciężary administracyjne i finansowe; dyskryminacji osób z niepełnosprawnością w obszarze prawa rodzinnego.

3. Public Contracts in Poland
W październiku 2016 r. Dentons uruchomił Public Contracts in Poland (www.publiccontractsinpoland.com), serwis online skierowany do aktualnych i potencjalnych klientów, którzy chcą dostarczać towary lub usługi w formule zamówień publicznych oraz szukają perspektyw biznesowych na terenie Polski. To pierwsza tego rodzaju usługa oferowana przez firmę prawniczą w Polsce.

W ramach serwisu w jednym miejscu dostępne są informacje dotyczące najważniejszych przetargów publicznych w Polsce, ogłoszone przez polskie i europejskie instytucje zamawiające. Prowadzony w języku angielskim serwis jest bezpłatną bazą, w której można znaleźć informacje na temat istotnych przetargów z sektorów infrastruktury, energetyki, kolei i transportu.

Informacje dostępne w serwisie są codzienne uaktualniane w oparciu o ogłoszenia o przetargach publikowane w polskiej wersji elektronicznego dziennika przetargów TED (Tenders Electronic Daily) oraz ogłoszenia publikowane przez polskie instytucje zamawiające. Firmy zarejestrowane w serwisie otrzymują codzienne powiadomienia o nowych ogłoszeniach w wybranych przez siebie sektorach.

4. Przewodniki i raporty
Prawnicy z warszawskiego biura Dentons byli w 2016 r. autorami i inicjatorami przekrojowych publikacji m.in. takich jak:

„Wdrożenie dyrektyw unijnych w zakresie zamówień publicznych – w kilku pytaniach”

Prawnicy Dentons, eksperci w dziedzinie prawa zamówień publicznych, przygotowali opis aktualnego systemu prawnego zamówień publicznych w Polsce a także w Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii (http://www.dentons.com/pl/insights/articles/2016/june/9/implementation-of-the-eu-public-procurement-directives-pl).

„Jak realizować inwestycję budowlaną z podmiotem publicznym”

Prawnicy Dentons, eksperci z zespołów Prawa Zamówień Publicznych, Sporów budowlanych oraz PPP na zlecenie Rzeczpospolitej przygotowali poradnik „Jak realizować inwestycję budowlaną z podmiotem publicznym”. Publikacja ukazała się jako dodatek do Rzeczpospolitej 13 grudnia 2016 r.

Global Energy Game Changers – Focus on Europe

Prawnicy z Globalnej Grupy Energetycznej Dentons opracowali kolejną edycję publikacji „Global Energy Game Changers” – kompendium wiedzy na temat ważnych aspektów dotyczących sektora. W ramach opracowania Arkadiusz Krasnodębski, Partner Zarządzający Dentons w Polsce, kierujący warszawskim oraz europejskim zespołem Energetyki i Zasobów Naturalnych oraz Michał Motylewski, Counsel w warszawskim zespole Energetyki i Zasobów Naturalnych podsumowali największe wyzwania stojące przed firmami i rządami krajów europejskich w sektorze energetycznym (http://www.dentons.com/pl/insights/articles/2016/october/3/global-energy-game-changers-focus-on-europe_polish).

Badanie i raport „Najnowsze trendy w sporach sądowych”

Wspólnie z Harvard Business Review Polska Dentons zrealizował pierwsze na polskim rynku badanie poświęcone sporom sądowym w spółkach. Na podstawie analizy odpowiedzi ponad 200 członków zarządu, dyrektorów działów prawnych i właścicieli przedsiębiorstw na pytania dotyczących powodów zwiększającej się liczby spraw spornych w przedsiębiorstwach w Polsce, narzędzi stosowanych w celu uniknięcia sporów sądowych oraz istniejących strategii prowadzenia sporów w przedsiębiorstwach w Polsce, Dentons wydał we wrześniu 2016 r. raport „Najnowsze trendy w sporach sądowych” (http://www.dentons.com/pl/insights/guides-reports-and-whitepapers/2016/october/17/the-most-recent-trends-in-dispute-resolution-in-poland).

CEE Investment Report 2016: Mission to Outperform

Dentons współtworzył raport pt. „CEE Investment Report 2016: Mission to Outperform” – analizę atrakcyjności inwestycyjnej Europy Środkowo-Wschodniej w odniesieniu do Polski, Czech, Rumunii, Węgier i Słowacji. Raport przedstawia wskaźniki makroekonomiczne, ocenia mocne strony regionu i pokazuje wyzwania, jakie przed nim stoją. W opracowaniu znajdują się ciekawe informacje o tej części Europy, a także wypowiedzi inwestorów, którzy ulokowali tu swoją działaność. Publikacja została stworzona wspólnie firmami Skanska i JLL, przy współpracy ze Związkiem Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL). http://www.dentons.com/en/whats-different-about-dentons/connecting-you-to-talented-lawyers-around-the-globe/news/2016/july/dentons-contributes-to-cee-investment-report-2016

5. Wydarzenia i cykle szkoleniowe dla klientów

Dentons Litigation Day

13 maja 2016 r. w Warszawie odbyła się II edycja Dentons Litigation Day – całodniowej konferencji poświęconej tematyce sporów, zorganizowanej przez warszawski i europejski zespół Postępowań Sądowych i Arbitrażowych. Konferencja poświęcona była prawnym i biznesowym aspektom litygacji jako narzędzia służącego do budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw.

„Irańskie” seminarium w Japonii, zorganizowane przez Japan Desk EMEA

7 lipca 2016 r. Takura Kawai, Partner rezydujący w warszawskim biurze Dentons i kierujący Japan Desk EMEA w ramach Dentons i Pirouzan Parvine, Partner z Warszawy o korzeniach irańskich wspólnie z Japan Cooperation Center for the Middle East zorganizowali w Tokio seminarium dla firm japońskich, zainteresowanych inwestycjami w Iranie. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 130 przedstawicieli firm japońskich, m. in.: Sumitomo Corporation, NEC, J-Power, Mitsui & Co, Mitsubishi Corporation, Itochu Corporation, JAPEX Petroleum, Chiyoda Constructions, Toyota Motor Corporation, Toyota Tsusho, Hitachi, Mitsubishi Heavy Industries oraz Yamaha.

Dentons Compliance Day

25 listopada 2016 r. Dentons zorganizował międzynarodową konferencję – Dentons Compliance Day, podczas której prawnicy kancelarii podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym relacji z podmiotami trzecimi w świetle zasad compliance. Omówione zostały też m.in. kwestie dotyczące konfliktu interesów, proces compliance due diligence w transakcjach przejmowania spółek oraz to, jak ważna jest współpraca z podmiotami zaufanymi w świetle zasad odpowiedzialności podatkowej.

Akademia Farmaceutyczna

Akademia Farmaceutyczna, comiesięczne spotkania podczas których, oprócz zagadnień stricte z zakresu prawa farmaceutycznego (polskiego i unijnego) omawiane są kwestie z obszaru prawa podatkowego, zamówień publicznych, prawa patentowego, własności intelektualnej, refundacji leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, prawa karnego, ochrony danych osobowych, mające wpływ na prowadzenie biznesu farmaceutycznego i medycznego w Polsce. Prelegentami Akademii są konsultanci-farmaceuci i prawnicy z zespołu Prawa Farmaceutycznego i Ochrony Zdrowia oraz innych zespołów kancelarii, a także zewnętrzni eksperci. W 2016 r. Dentons zorganizował 12 spotkań Akademii.

Forum Prawa Sądowego

Od września 2016 r. Dentons realizuje dla klientów Forum Prawa Sądowego. Comiesięczne spotkania służą omawianiu zagadnień wywołujących praktyczne problemy, wynikające z rozbieżnego orzecznictwa, nieprecyzyjnych uregulowań prawnych lub ich braku. W skład rady programowej Forum Prawa Sądowego wchodzą: prof. UW Katarzyna Bilewska (Partner), prof. dr hab. Aleksander Chłopecki (of Counsel) oraz prof. dr hab. Piotr Machnikowski (of Counsel).

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Rok 2016 w kancelarii Dentons w Polsce BIZNES, Prawo - W 2016 r. Dentons w Polsce podjął szereg inicjatyw, wpisujących się w globalną strategię rozwoju Dentons. Kancelaria pozyskała i rozwijała talenty prawnicze, poszerzając tym samym znacząco ofertę kliencką.
Hashtagi: #BIZNES #Prawo

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy