Sprawy społeczne Wiadomości branżowe

Udogodnienia bankowe dla osób niewidomych

W Polsce dużo się mówi o istnieniu barier dla osób niepełnosprawnych, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. I choć zmiany w tej sprawie są powolne, to jednak następują. Choćby w kwestii przystosowywania usług bankowych dla osób niewidomych. Klientem jest każdy bez względu na swoje wady. Nic zatem dziwnego, że instytucje finansowe coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych grup i dostosowują się do obsługi osób niepełnosprawnych.W dzisiejszych czasach, kiedy technologia daje ogromne możliwości, tworzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych jest bardzo ważne. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach emitująca sygnały dźwiękowe, czy głos lektora słyszany w środkach komunikacji miejskiej to standard. Zarówno urzędy jak i właściciele prywatnych firm starają się spełniać oczekiwania i dostosowują się do obsługi, chociażby osób niewidomych. Zdaniem Jolanty Kramarz, Prezes Fundacji Vis Maior „[…] są instytucje, które uważają, że jest to ważny element polityki otwartości. Należy do nich 

W Polsce dużo się mówi o istnieniu barier dla osób niepełnosprawnych, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. I choć zmiany w tej sprawie są powolne, to jednak następują. Choćby w kwestii przystosowywania usług bankowych dla osób niewidomych. Klientem jest każdy bez względu na swoje wady. Nic zatem dziwnego, że instytucje finansowe coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tych grup i dostosowują się do obsługi osób niepełnosprawnych.

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia daje ogromne możliwości, tworzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych jest bardzo ważne. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach emitująca sygnały dźwiękowe, czy głos lektora słyszany w środkach komunikacji miejskiej to standard. Zarówno urzędy jak i właściciele prywatnych firm starają się spełniać oczekiwania i dostosowują się do obsługi, chociażby osób niewidomych. Zdaniem Jolanty Kramarz, Prezes Fundacji Vis Maior ?[?] są instytucje, które uważają, że jest to ważny element polityki otwartości. Należy do nich m.in. Narodowy Bank Polski, który stworzył specjalną stronę internetową. Finansuje też różnego rodzaju programy edukacji ekonomicznej oraz tworzy filmy instruktażowe dla pracowników banków, aby wiedzieli, jak obsłużyć osoby niewidome?.

Jak w każdej dziedzinie, ważna jest tu obustronna współpraca. Istotna jest edukacja zarówno pracowników obsługujących, jak i osób dotkniętych niepełnosprawnością. Karolina Zioło-Puźuk z Departamentu Komunikacji i Promocji NBP uważa, że ?[?] część osób z niepełnosprawnością nie zdaje sobie sprawy, że ich prawa są większe i mogą być traktowani jak wszyscy inni. Podstawą jest zwiększenie świadomości praw osób niewidomych, w efekcie czego powstały pierwsze programy edukacyjne?. Jeden z nich został skierowany do dzieci w wieku szkolnym. ?[?] Polegał on na opracowaniu scenariusza pięciu lekcji dla nauczycieli, także z materiałami dla uczniów oraz nagranie dwóch filmów przedstawiających problemy, z jakimi mogą się spotkać osoby niewidome w przypadku obsługi bankowej. Program został rozpoczęty w październiku, a skończy się w czerwcu, czyli czas trwania obejmuje okres roku szkolnego. Efekty programu będzie można oglądać już w wakacje ? na stronach Narodowego Banku Polskiego. Tam też będą zamieszczone filmy, scenariusze lekcji, żeby wszyscy zainteresowani mogli korzystać z tych materiałów?.

A to już wiesz?  Ile Nestlé Polska S.A. wydaje na zakupy od polskich dostawców?

?Filmy są skierowane również do pracowników placówek bankowych, które pokazują jak obsługiwać klientów z niepełnosprawnością, przede wszystkim osoby z dysfunkcją wzroku. Pracownicy banków powinni wiedzieć, jak pomóc niewidomym korzystać w pełni z ich praw, ponieważ w przypadku usług finansowych, klient ten nie różni się niczym od klienta widzącego? ? dodaje Karolina Zioło-Pużuk.

Wciąż istnieją kwestie, które warto poprawić i dostosować do oczekiwań osób niepełnosprawnych. Niewidoma Magdalena Raczyńska z Fundacji Vis Maior opowiada ?[?] są miarki do rozpoznawania monet i banknotów. Natomiast ja układam sobie banknoty wielkością. Wtedy jestem w stanie zorientować się, ile mam w portfelu pieniędzy. Z kolei monety można rozpoznać dotykowo. Są tak zrobione, że nie jest to trudne?.

Jednak zanim pieniądze znajdą się w rękach niewidomych, muszą je oni wypłacić. ?Niestety nie wszystkie bankomaty są udźwiękowione. Jeśli ktoś ma szczęście mieszkać w pobliżu takiego to bardzo dobrze. W innym przypadku trzeba sobie radzić inaczej. Można się tego wyuczyć ? wiedzieć ile razy nacisnąć dany przycisk. Cały ból polega na tym, że każde urządzenie jest inne i trzeba się uczyć  go na nowo. Ja po prostu nauczyłam się obsługiwać bankomat znajdujący się w banku, w którym mam założone konto, by nie komplikować sobie życia? ? dodaje Magdalena Raczyńska.

Jak widać, jeszcze nie wszystko jest przystosowane do obsługi osób niewidomych, ale postęp jest widoczny i jest się z czego cieszyć. Warto docenić zmiany dokonywane przez instytucje, których celem jest poprawa komunikacji osób niepełnosprawnych z otoczeniem.


Źródło media.netpr.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy