Data publikacji: 2019-08-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: W Szczebrzeszynie dzieci szukają języka polskiego w trzcinie
Kategoria: Książka, LIFESTYLE
Na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie dzieci mogą wziąć udział w bajkoterapii prowadzonej przez wolontariuszy Alior Banku i Fundację Zaczytani.org, a rodzice – dowiedzieć się więcej o bajkoterapii na specjalnych warsztatach.
Od poniedziałku w Szczebrzeszynie odbywa się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To nietypowe wydarzenie, ponieważ w odróżnieniu od innych festiwali, jego celem nie jest rozrywka, a poszerzanie horyzontów literackich. Spotkaniom autorskim, panelom tematycznym i koncertom opartym o teksty poetyckie towarzyszą całodniowe wydarzenia dla najmłodszych. Wszystko to w połączeniu z urokiem Roztocza buduje niesamowity charakter wydarzenia.
Tegoroczna, piąta już edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie upływa pod znakiem Jana Brzechwy, który został patronem wydarzenia. Z tej okazji, po raz pierwszy w tym roku, przygotowany został specjalny program dla dzieci, dzięki któremu mogą one w przyjemny i aktywny sposób poznawać literaturę od najmłodszych lat. Program Małej Stolicy Języka Polskiego, bo tak nazywa się część stworzona z myślą o dzieciach, obfituje w warsztaty muzyczne i literackie dla najmłodszych oraz ich rodziców.
W tym roku Fundacja Zaczytani.org wraz z mecenasem festiwalu Alior Bankiem w ramach promowania czytelnictwa prowadzi dla dzieci specjalne zajęcia z bajkoterapii. Czym jest bajkoterapia oraz dlaczego jest tak ważna w procesie rozwoju i oswajania emocji? Opowiada o tym Katarzyna Nawrocka, rzecznik prasowy Zaczytani.org: „Poprzez czytanie i omawianie specjalnie skonstruowanych utworów budujemy relacje z dzieckiem, spełniamy jego potrzeby, minimalizujemy lęk, kształtujemy normy moralne oraz dobre wzorce zachowania. Wspólne ćwiczenia kształtują osobowość, pozytywne spojrzenie na świat i wyobraźnię, a mały człowiek uczy się, w jaki sposób komunikować własne emocje”.
Tegoroczne warsztaty bajkoterapeutyczne prowadzone są przez wolontariuszy Alior Banku. Co ważne, w trakcie zajęć dla dzieci, odbywają się również warsztaty edukacyjne dla rodziców. Czy spotkania dla opiekunów cieszą się dużym zainteresowaniem? Wojciech Grabiec, koordynator wolontariatu w Alior Banku prowadzący takie zajęcia twierdzi, że rodzicom zależy na wiarygodnych informacjach: „Bajkoterapia to sprawdzona metoda, pomagająca dzieciom uporać się z emocjami, z którymi czasem sobie nie radzą. Opiekunowie czytają wiele poradników i tekstów internetowych, ale pośród natłoku informacji trudno wyłuskać te informacje, które są wartościowe. Dlatego opowiadamy im o bajkoterapii i przedstawiamy książki, którymi mogą się posłużyć w celu rozwiązania problemu. Podpowiadamy jak zaprezentować zawarte w nich informacje, by były jak najbardziej skuteczne. Cieszy mnie to, że rodzice uczęszczający na te spotkania są bardzo otwarci na dodatkową wiedzę.”
To nie wszystko, co Zaczytani.org wraz z Alior Bankiem przygotowali na Festiwal Stolica Języka Polskiego. Na potrzeby wydarzenia powstało specjalne stoisko, gdzie zarówno młodzi, jak i dorośli mogą wypożyczyć książkę ze specjalnej biblioteczki i poczytać ją na świeżym powietrzu. Na terenie festiwalu rozmieszczone zostały także Zaczytane Ławki, niezwykłe meble miejskie na których można usiąść, a także ściągnąć książkę za pomocą kodu QR. W tym roku, ze względu na patronat Jana Brzechwy, pośród nich znalazła się ławka poświęcona wierszowi „Na straganie”.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Książka #LIFESTYLE