Informacja prasowa
20 październik 2015
„Wyplatam dla świata” – Interprint promuje mądry recykling
Czy z kawałków papieru dekoracyjnego i skrawków folii finish można zrobić wygodne siedzisko, albo stylową lampę? Mogli się o tym przekonać uczestnicy warsztatów Interprint „Wyplatam dla świata”, które odbyły się w niedzielę 11 października w ramach Łódź Design Festival 2015. Podczas wydarzenia wszyscy zainteresowani, którzy odwiedzili Drugie Centrum Festiwalowe, próbowali sami tworzyć przestrzenne formy inspirowane naturą.
Warsztaty „Wyplatam dla świata” stały się okazją, by własnoręcznie wykonać przedmioty z papierowej wikliny, poznać tajniki nieco zapomnianego plecionkarstwa i przekonać się, że nawet najbardziej niepozorne odpady poprodukcyjne mogą dzięki recyklingowi zyskać drugie życie.
Uczestnicy Łódź Design Festival, którzy zdecydowali się pracować z nami podczas warsztatów, byli zachwyceni tym, że z papieru i folii można stworzyć coś nowego, a do tego funkcjonalnego i pięknego zarazem. – mówi współprowadząca warsztaty projektantka Maja Palczewska. – Udowodniliśmy, że mądry recykling to nie tylko puste hasło, ale realny koncept. – dodaje.
Unikalność warsztatów wynika z faktu, że są one częścią większego projektu. Zorganizowane zostały w ramach współpracy trzech podmiotów – przekazującej papier i folię finish firmy Interprint, zajmującej się plecionkarstwem Fundacji Kreacja Magia Rąk i wspomnianej wcześniej Mai Palczewskiej, której projekty spięły całe przedsięwzięcie. Ich wspólne działania mają na celu spożytkowanie niewykorzystanego potencjału odpadów przemysłowych w działaniach prospołecznych oraz promocję odpowiedzialnego, świadomego projektowania.
– Projekt ma głębszy edukacyjny i społeczny charakter. To nie tylko promocja kreatywnego recyklingu, ale przede wszystkim ekologiczna edukacja, aktywizacja takich grup społecznych jak seniorzy, osoby niepełnosprawne czy więźniowie oraz artystyczne kształcenie najmłodszych. – mówi Sylwia Lasota z Interprint.
– Wystawa Eco Decor i towarzyszące jej warsztaty były jedynie pierwszym krokiem w ramach naszej współpracy z Interprint. Z pewnością będziemy ją kontynuować. Planujemy kolejne warsztaty w szkołach i domach kultury, a także dalszą promocję idei odpowiedzialnego i kreatywnego wykorzystywania odpadów. Nie chodzi tylko o stworzenie czegoś co da drugie życie odpadom. Sens naszych działań jest głębszy. Upcyklingowe przedmioty, które wykonujemy dają nam możliwość finansowania dalszych działań Fundacji, związanych m. in. z edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży – bo to od nich powinniśmy zaczynać zmianę mentalną społeczeństwa związaną z ochroną naszej planety. – mówi Marcin Lubański, prezes fundacji Kreacja Magia Rąk.
Działania Fundacji już są nagradzane. – 27 października, podczas targów POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu, odbierzemy dyplom „Mistrza Edukacji Recyklingowej” przyznany w ramach konkursu o Puchar Recyklingu, za dotychczasowe działania. – dodaje Marcin Lubański.