Data publikacji: 2016-06-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wystawa Grand Press Photo 2016 w Złotych Tarasach Ponad 170 zdjęć prasowych
Kategoria: Sztuka, LIFESTYLE
Zdjęcia prezentowane są na pierwszym poziomie centrum. Wystawa potrwa do 16 czerwca. Wstęp wolny.
Dramat uchodźców przybywających do Europy; Paryż po zamachach terrorystycznych; Polska w czasie kampanii wyborczej; nadzieja wygrywająca z ludzkimi dramatami; technika wkraczająca w naturę; życie rosyjskich elit i polskich emigrantów – to niektóre z tematów zdjęć prezentowanych na wystawie podsumowującej konkurs Grand Press Photo 2016. Zdjęcia prezentowane są na pierwszym poziomie centrum. Wystawa potrwa do 16 czerwca. Wstęp wolny.
Na ekspozycji prezentowanych jest 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży, które trafiły do finału konkursu, w tym prace nagrodzone. Wśród nich: Zdjęcie Roku autorstwa Daniela Zielińskiego („Kontakt”) przedstawiające migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie w Grecji. – Nadzieja, rozpacz, chaos. Cała historia została opowiedziana w tej jednej fotografii, co jest prawdziwym osiągnięciem – mówił Kadir van Lohuizen, przewodniczący Grand Press Photo 2016, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę.
Na wystawie zobaczymy fotografie nagrodzone w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny, Kultura i człowiek, a także zwycięski projekt długoterminowy. To wyjątkowe prace wybrane przez jury spośród kilku tysięcy nadesłanych na konkurs. Zobaczymy m.in. niesamowite zdjęcie Warszawy nocą zrobione z pokładu śmigłowca, sugestywny zapis spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem, opowieść o świni Lily żyjącej w bloku na warszawskim Ursynowie, obrazy z backstage'u największych pokazów mody na świecie.
Wśród nagrodzonych reportaży jest też relacja z Paryża zrobiona zaraz po tym, gdy w listopadzie 2015 roku terroryści zaatakowali jednocześnie w trzech różnych miejscach. Tadeusz Koniarz z Agencji Fotograficznej Reporter otrzymał za nią pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia. Z kolei reportaż Kacpra Kowalskiego pokazujący, jak bardzo budowa elektrowni wiatrowych ingeruje w naturę, otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Środowisko.
Jedyny nagrodzony projekt dokumentalny autorstwa Arkadiusza Kubisiaka (Agencja Prasowa Fotonova) dotyka fenomenu pielgrzymkowania i wiary związanego z Jasną Górą. Choć temat jest Polakom dobrze znany, projekt ten jury wyróżniło za poziom i jakość zdjęć, a także za bardzo dobrą ich edycję.
W osobnym konkursie w ramach Grand Press Photo 2016 wybrano najlepszą książkę fotograficzną – tytuł Photo Book of The Year 2015 otrzymała książka autorstwa Macieja Jeziorka z Napo Images. Zawiera 121 fotografii barwnych wykonanych w New Delhi w latach 2013 – 2015.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. Mecenasem wystawy jest Nikon Polska. Partnerami są: Anwil SA i Drukarnia Andrus.
Złote Tarasy to wielofunkcyjny kompleks, który powstał w samym sercu Warszawy. Obiekt mieści się między ulicami: Złotą i Emilii Plater oraz Dworcem Centralnym i Al. Jana Pawła II. Jego symbolem jest pofalowany szklany dach o powierzchni 1 hektara. Nazwa Złote Tarasy nawiązuje do ulicy Złotej i do architektury budynku. Kaskadowo rozmieszczone tarasy obejmują dwa place miejskie – wewnętrzny z fontanną oraz zewnętrzny, otoczony restauracjami. Na pięciu poziomach centrum klienci znajdą ponad 200 marek handlowych, kilkadziesiąt restauracji i kawiarni, kluby muzyczne, kino oraz szereg punktów usługowych. W centrum działa czteropoziomowy podziemny parking na 1200 samochodów. Projekt i funkcjonalność obiektu została już wielokrotnie nagrodzona. Złote Tarasy są zdobywcą tytułu najlepszego projektu komercyjnego na świecie (MIPIM Architectural Review Future Project Awards). Więcej na stronie internetowej www.zlotetarasy.pl
Dalszych informacji udziela:
Beata Sadowska
Rzecznik prasowy CH Złote Tarasy
m:+48 (0) 609 14 02 05
[email protected]
Magdalena Jankowska
Magazyn Press
m: +48 (0) 601 780 003
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Sztuka #LIFESTYLE